LHS: лікар сам себе не лікує, а юрист сама себе не захищає, переконаний Євгеній Солодко, партнер ЮФ Sayenko Kharenko

У рамках Спецкурсу для корпоративних юристів Школи корпоративного юриста Legal High School кримінально-правові ризики бізнесу висвітлив партнер ЮФ Sayenko Kharenko Євгеній Солодко.

Кримінально-правові ризики бізнесу — ганебне, за словами лектора, явище на території нашої країни, яке існує десятки років, і ситуація, на жаль, не поліпшується. Бізнес, як і раніше, перебуває під кримінально-правовим тиском, бо це реальний сектор економіки, це «дійна корова». Причини виникнення кримінально-правових ризиків досить прості: конкуренти, держава, партнери, контрагенти, банки, персонал, порушення компанією закону. Лектор детально проаналізував кожну з цих категорій і підкреслив, що держава в нинішньому її стані — це якась аморфна структура, але тільки-но мова заходить про тиск на бізнес, знаходиться безліч державних механізмів. Наприклад, ідеальний механізм для збору інформації про компанію — реєстрація кримінального провадження.

За практикою адвоката, 80% проблем у компанії виникає через персонал. Лектор поділився кількома прикладами, які наочно ілюструють проблеми компанії, ініційовані персоналом. Адвокат Солодко нагадав про необхідність тримати персонал компанії «в тонусі», а керівник повинен знати, що всі підлеглі виконують свої трудові обов’язки відповідно до посадових інструкцій — це необхідна складова безпеки бізнесу.

Серед методів тиску на бізнес спікер виділив такі: позбавлення волі топ-менеджерів компанії, арешт майна банківських рахунків, допит, спецконфіскація, обшук, звинувачення через ЗМІ, соціальні мережі. «Перша і основна рекомендація — на допити завжди ходити з адвокатом. Адвокату зі сторони легше оцінити ситуацію, йому відомі всі прийоми та методи силовиків, а по завершенні допиту важливо проаналізувати запитання, — радить Євгеній Солодко і проводить аналогію: — Лікар сам себе не лікує, а юрист сам себе не захищає».

Обшук, за словами лектора, це як візит до стоматолога — рано чи пізно відбудеться, бо це реалії українського бізнесу, і до нього треба бути готовим. «Хто попереджений, той озброєний», — вважає пан Солодко. У цьому контексті рекомендація одна — перманентний контроль і технічний захист засобів зв’язку. Адвокат звернув увагу на те, що відсутність цифрового підпису нівелює такий доказ, як листи електронної пошти, і порекомендував видавати під час обшуку якомога менше інформації. «Дуже важливо, щоб у слідства було якомога менше матеріалів для аналізу», — підкреслив лектор.

Серед превентивних заходів можна виділити такі: визначення потенційних джерел ризиків, розробка внутрішніх інструкцій для попередження ризиків, консультації з моделювання поведінки під час позаштатних ситуацій, пов’язаних з діями органів правопорядку, та договір з адвокатом.

«Майте на увазі: ваша професійна діяльність може стати джерелом ваших проблем», — попередив Євгеній Солодко. Іноді статус адвоката — це ще одна складність, яку долають силовики на шляху до досягнення своїх цілей.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик