Legal High School: представник НБУ проаналізував особливості розкриття бенефіціарних власників у банківському секторі

У рамках Legal High School виступив директор департаменту ліцензування Національного банку України Олександр Бевз з лекцією на тему «Особливості розкриття бенефіціарних власників у банківському секторі».

На початку лекції пан Бевз навів основні факти структури власності банків України: «У 2015–2016 роках НБУ перевірив структури власності усіх банків України. На початку 2015 року 44% банків мали непрозору структуру власності, але після запровадження нових правил оцінки структур власності було перевірено усі банки, при цьому п’ять банків виведено з ринку за непрозору структуру власності. Нині НБУ знає власників усіх банків», – наголосив Олександр Бевз.

Далі спікер розглянув питання законодавчої реформи, проаналізував Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності пов’язаних із банком осіб» від 2 березня 2015 року № 218-VIII, Положення про порядок надання відомостей про структуру власності банку, затверджене постановою правління НБУ від 21 травня 2015 року № 328, тощо.

Відповідно до вказаних нормативних актів «власник істотної участі» – це фізична або юридична особа, яка прямо або опосередковано має значний вплив на управління/діяльність банку/іншої юридичної особи незалежно від формального володіння.

Набуття чи збільшення істотної участі в банку без погодження Національного банку України неможливе, крім визначених нормативно-правовими актами НБУ випадків.

Також спікер розповів слухачам про вимоги, які висуваються до структури власності банків, яка вважається прозорою за таких умов:

  • відомості про структуру власності банку дають можливість визначити:
  • усіх осіб, які мають пряму та/чи опосередковану істотну участь у банку або можливість значного чи вирішального впливу на управління та/або діяльність банку;
  • усіх ключових учасників банку і всіх ключових юридичних осіб у ланцюгу володіння корпоративними правами банку;
  • характер взаємозв’язків між особами, зазначеними вище;
  • документи про структуру власності банку відповідають вимогам НБУ;
  • відомості про структуру власності банку подано до Національного банку і розміщено на веб-сайті банку в мережі інтернет (в окремому розділі під назвою «Структура власності банку»), а також на сторінках офіційного інтернет-представництва Національного банку України у формі, визначеній НБУ.

У разі якщо НБУ визначить незадовільний фінансовий чи майновий стан хоча б двох осіб, які входять до складу десяти найбільш значних кінцевих ключових учасників і сукупно володіють не менш як 5% участі в банку, Національний банк України має право визнати таку структуру власності банку непрозорою.

На завершення лекції пан Бевз навів приклади непрозорої структури банків і маніпуляцій зі структурою власності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик