Тетяна Довгань, координатор практики корпоративного права/M&A CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, виступила у Legal High School з лекцією «Акціонерні угоди за англійським правом: практичний погляд»

За словами лектора, акціонерна угода є одним із ключових документів трансакцій, в рамках яких створюється спільне підприємство. Цей документ — рівнозначний за складністю і важливістю договору купівлі-продажу корпоративних прав.

«На практиці дуже часто сторони більше фокусуються на переговорах за договором купівлі-продажу акцій, оскільки він регулює фундаментальні питання передачі акцій/часток та оплату покупної ціни, а також питання відповідальності після завершення угоди. Але якщо говорити про акціонерну угоду, то вона регулює відносини між акціонерами здебільшого на більш тривалий період. Саме тому цьому документу має приділятися належна увага в рамках угоди», — підкреслила пані Довгань.

Лектор пояснила, яким чином структуруються угоди зі створення спільних підприємств в Україні, а також звернула увагу слухачів на нещодавні зміни в корпоративному законодавстві, що дозволяють укладати корпоративні угоди (аналог акціонерних угод) на рівні українських компаній. На її переконання, найближчим часом більшість великих M&A-угод в Україні, в рамках яких створюються спільні підприємства, все ж регулюватимуться англійським (або іншим іноземним) правом і будуть структуровані на рівні іноземних холдингових компаній, оскільки на сьогодні немає судової практики щодо застосування нового законодавства, а ймовірність того, що корпоративні угоди щодо українських компаній можна буде укладати за іноземним правом, досить незначна.

«Англійське право дуже гнучке і дозволяє сторонам домовитися в акціонерній угоді практично про будь-що, проте не треба забувати про імперативні норми законодавства юрисдикції спільного підприємства. А тому до роботи над акціонерною угодою на певному етапі необхідно залучати місцевих юристів», — порадила Тетяна Довгань.

Щоб вирішити питання можливого конфлікту (протиріч) між статутом спільного підприємства і акціонерною угодою, необхідно прописати в акціонерній угоді, що її положення мають переважну силу над положеннями статуту (і у відношенні сторін акціонерної угоди така умова матиме силу). На думку лектора, найбільш оптимальним буде перенесення деяких фундаментальних положень акціонерної угоди (наприклад, обмежень щодо передачі акцій) до статуту такого підприємства для того, щоб мати додатковий рівень захисту щодо третіх осіб.

Лектор розповіла, на які питання необхідно звертати особливу увагу при підготовці акціонерної угоди, і дала ряд практичних рекомендацій. Зокрема, вона зупинилася на питаннях управління спільним підприємством, захисту інтересів міноритарних акціонерів, передачі акцій третій особі, обмежувальних умовах, а також випадках невиконання зобов’язань. Також лектор дала ряд порад щодо того, як сторонам уникнути «безвихідних ситуацій», і звернула увагу слухачів на те, що далеко не завжди «радикальні» способи їх вирішення є доречними.

Наостанок, Тетяна Довгань поділилася прикладами з особистої практики, а також запропонувала слухачам провести практичний аналіз і скласти алгоритм дій акціонерів при наданні фінансування спільному підприємству.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик