Корпоративні договори — у центрі уваги слухачів LHS

Сфера застосування корпоративних договорів відповідно до українського законодавства стала темою лекції в Legal High School Миколи Стеценка, співкеруючого партнера ЮФ AVELLUM. На його думку, корпоративний договір (чи як його ще називають — акціонерна угода) потрібен у разі створення спільного підприємства або як додаткова угода з кредитором.

Причинами, через які створюються спільні підприємства, на думку лектора, можуть бути злиття (активи об’єднують у функціонуючий бізнес або бізнеси об’єднують у більш потужний бізнес) чи придбання (сash-in — бізнес потребує ресурсів для розвитку або сash-out — власник бізнесу потребує ресурсів).

На думку лектора, під час створення спільного підприємства можуть виникнути певні проблеми, бо власники не готові ділити управління бізнесом з інвесторами; різна культура акціонерів; відбувається розкриття конфіденційної інформації потенційному конкуренту; учасники спільного підприємства мають різні цілі; збільшується формалізм у господарській діяльності спільного підприємства; виникають проблеми виходу з бізнесу.

Микола Стеценко описав типову холдингову схему організації спільного підприємства та проаналізував ряд ситуацій, в яких акціонери намагаються «розпиляти» активи підприємства, «розмити» частку міноритарія чи навіть включити до складу акціонерів рейдера з метою зміни контролю над активами.

Аби уникнути окреслених лектором небезпек, спікер пропонує ще «на березі», до початку об’єднання, домовитися про те, «як живемо і як розходимось», і з цією метою зафіксувати домовленості в юридичних документах, зокрема у корпоративному договорі (акціонерній угоді) та статуті.

На думку лектора, корпоративний договір має ряд переваг над статутом, зокрема це більш гнучкий документ, до того ж він, на відміну від статуту, не є публічним. Крім того, у корпоративному договорі можна прописати компенсацію збитків, тоді як у статуті — лише недійсність рішень органів спільного підприємства, угод з акціями спільного підприємства чи угод, укладених директором такого підприємства.

Описуючи слухачам Legal High School загальні правила щодо передачі акцій, Микола Стеценко дав визначення термінам «відчуження» та «обтяження акцій». Він проаналізував схеми реалізації переважних прав на передачу акцій.

Лектор виокремив випадки, коли складається так звана безвихідна ситуація — це нездатність акціонерів (через брак голосів) прийняти рішення, винесене на голосування і яке вимагає згоди всіх учасників корпоративного договору. Микола Стеценко зазначив, що акціонери мають право обрати спосіб вирішення безвихідної ситуації, та навів ряд конструктивних (переговори, медіація, висновок експерта, ескалація та вирішальний голос голови) і деструктивних (російська рулетка, мексиканська перестрілка, спільний продаж, ліквідація, опціони) рішень.

За словами лектора, в Україні корпоративні договори регулюються законом про корпоративні договори, законом про ТОВ та ТДВ, які передбачають: укладення корпоративних договорів (договорів між акціонерами); порядок відчуження акцій; узгоджене голосування; договори опціону; безвідкличну довіреність; підпорядкування акціонерних угод іноземному праву — немає прямої заборони, але є негативна практика Пленуму ВСУ (від 24 жовтня 2008 року №13), вирішення спорів в арбітражі — сторонами акціонерної угоди мають бути всі учасники компанії; акціонерна угода має містити арбітражне застереження.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик