Кожна помилка опонентів наближатиме вас до перемоги, переконаний Олександр Лисак, партнер ЮК EQUITY

У рамках модуля «Судовий розгляд та перегляд справи» спецкурсу «Білі комірці: від відкриття провадження до виправдувального вироку» Школи кримінальної практики Legal High School партнер ЮК EQUITY Олександр Лисак виступив з лекцією на тему «Захисна стратегія в судовому засіданні: особливості роботи з доказами і показаннями свідків».

Приступаючи до справи на цій стадії, як підкреслив пан Лисак, адвокат повинен усвідомлювати відповідальність за подальшу долю свого клієнта. Спікер порадив колегам у ході розгляду справи в суді першої інстанції фіксувати всі процесуальні помилки (наприклад, порушення процедури допиту свідка) — ними можна скористатися при написанні апеляційної скарги. «Готуйтеся до апеляційного розгляду одразу», — додав лектор. Дуже складно і відповідально працювати над справою одному адвокату. До кожного судового засідання необхідно ретельно готуватися, адже судові засідання — це спосіб реалізації вибудуваної лінії захисту.

Також лектор зупинився на діяльності Вищого антикорупційного суду. У суду поки невелике навантаження, отже, справи розглядаються швидше. «Наскільки ефективно ви будете працювати з доказами, настільки ефективним і прогнозованим для вас буде кінцевий результат», — підкреслив адвокат. Він нагадав, що перший вирок ВАКС був обвинувальним і закликав колег покладатися в суді не тільки на власний досвід, а й на судову практику — особливо в частині оцінки доказів.

Говорячи про докази, спікер детально зупиниться на висновку експерта. Хід судового процесу багато в чому залежатиме, скажімо, від супровідного листа до експертного висновку. Необхідно звертати увагу на деталі, наприклад, на те, як упаковуються речові докази. «Кожна помилка опонентів наближатиме вас до перемоги», — переконаний Олександр Лисак. Він порадив вивчати спеціалізовану літературу, інструкції та методичні рекомендації.

За його словами, на стадії судового розгляду також можна збирати докази. Якщо свідок дає показання з чужих слів, адвокат повинен негайно відреагувати і клопотати про виклик інших свідків. Якщо суд першої інстанції відмовить у виклику свідка — в суді апеляційної інстанції можна апелювати неповнотою судового розгляду. Суд апеляційної інстанції активно реагує на подібні моменти.

Особливу увагу лектор приділив захисній промові адвоката. Вона має бути бездоганною. Пан Лисак навіть пише останнє слово для підсудного, скористається він нею чи ні — це його право. «Ви повинні досконало знати матеріали кримінального провадження, повинні помічати всі помилки опонентів й оперувати ними», — резюмував лектор і закликав слухачів не боятися ставити перед судом апеляційної інстанції складні запитання. Суд повинен відреагувати на всі поставлені запитання, в іншому разі — це пряма дорога до Верховного Суду.

«Від ваших професійних здібностей залежатиме доля людини. Це — перше. А друге — готуйтеся до судового засідання і постійно себе удосконалюйте», — підбиваючи підсумки лекції, підкреслив Олександр Лисак.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик