Про нові інструменти тиску на бізнес слухачам LHS розповів партнер АО AVER LEX Артем Дроздов

«Новим» інструментам тиску на бізнес присвятив свою лекцію в рамках сьогоднішнього модуля Школи судової практики Legal High School партнер АО AVER LEX Артем Дроздов.

Тиск на бізнес, як підкреслив лектор, це ряд заходів, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом (КПК) України, покликаних змусити компанію, її окремих посадових осіб, власників до тих чи інших дій або ж утриматися від здійснення цих дій (наприклад, від участі в тендері, угоді, від захисту своїх бізнес-інтересів).

Артем Дроздов назвав шість основних причин потрапляння компанії в поле зору правоохоронців:

  1. реальне розслідування резонансних кримінальних проваджень;
  2. захоплення корпоративних прав або активів підприємства;
  3. примус до виконання цивільно-правових договорів або до їх укладення;
  4. особисте збагачення правоохоронців;
  5. боротьба за нематеріальні активи;
  6. наповнення бюджету.

Також він розповів про суб’єкти, які використовують інструменти тиску на бізнес (це — Нацполіція, прокуратура, Служба безпеки України, органи податкової та Національне антикорупційне бюро України), і про класичні схемах їхньої роботи.

Існуючі інструменти тиску на бізнес Артем Дроздов умовно розділив на «менш вагомі» (ухвали суду про виїмку фінансово-господарських документів; запити контрагентам тощо) та «більш вагомі». До останніх належать: «одночасні» обшуки, тотальний допит усіх співробітників, оголошення про підозру у вчиненні злочину, затримання в порядку статті 208 КПК України і подальше обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або невідповідної суми застави. Сучасним трендом в їх використанні викладач LHS назвав той факт, що досудове розслідування кримінальних проваджень (особливо, коли йдеться про «резонансні» справи) найчастіше переходить у публічну площину: завдяки ЗМІ і соціальним мережам формується думка про винність особи у вчиненні злочину.

Лектор LHS також акцентував увагу на останніх новелах КПК України, зокрема на змінах, внесених відповідно до недавно прийнятого Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами при провадженні досудового розслідування». Йдеться про введення обов’язкової відеофіксації під час проведення обшуку, а також при розгляді клопотань слідчим суддею (за винятком вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій). Відповідний відеозапис, забезпечений слідчим, прокурором, є невід’ємним додатком до протоколу обшуку. У цьому випадку Артем Дроздов радить не мати особливих ілюзій і не одягати «рожеві окуляри», оскільки теорія часто розходитися з практикою: з відеозапису проведення обшуку «ненавмисно» може випасти дуже важливий епізод (наприклад, момент вилучення речей або документів).

Завершальну частину лекції спікер присвятив механізмам захисту від тиску, розповівши про комплекс дій, які в своїй сукупності покликані максимально убезпечити бізнес від посягань з боку правоохоронних органів.

Потрібно визначити потенційно ризикові напрями діяльності компанії, розробити план дій у разі розвитку тієї чи іншої несприятливої ситуації, вдосконалити навички участі співробітників у процесуальних діях, рекомендує Артем Дроздов.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик