Особливості процедури неплатоспроможності боржника — фізичної особи

Анатолій В’язовченко, голова Національної професійної спілки арбітражних керуючих України, проаналізував норми Кодексу України з процедур банкрутства (Кодекс) у частині неплатоспроможності фізичних осіб.

За словами лектора, однією з передумов введення інституту банкрутства фізичних осіб стало стрімке підвищення курсу іноземних валют, у зв’язку з чим з’явилося безліч випадків неплатоспроможності фізичних осіб, які мають кредити в іноземній валюті. Зважаючи на такі події, Верховна Рада України прийняла мораторій на стягнення іпотечного майна, а пізніше почалася розробка системи банкрутства фізичних осіб і, зокрема, Кодексу.

Кодекс об’єднав інститут банкрутства фізичних осіб і юридичних осіб в єдиний кодифікований нормативно-правовий акт, який був переданий на підпис Президенту України 21 грудня 2018 року і підписаний вранці 15 квітня ц.р., а через шість місяців очікується набуття ним чинності.

Аналізуючи норми Кодексу, лектор звернув увагу на деякі моменти. Так, арбітражний керуючий перед початком процедури банкрутства має відкрити спеціальний рахунок боржника для розрахунку з кредиторами. Такий рахунок відкривається на ім’я арбітражного керуючого, який здійснює управління ним, однак власником рахунку є боржник.

Лектор звернув увагу на те, що до набуття чинності Кодексом, Національний банк України (НБУ) повинен розробити і прийняти інструкцію з відкриття таких рахунків. Доповідач зазначив, що Інструкції НБУ з відкриття спеціального рахунку для проведення санації та розрахунків з кредиторами юридичної особи немає, однак у відношенні до фізичних осіб — боржників регулятивний акт необхіден. «Без Інструкції НБУ жоден банк не відкриє спеціальний рахунок на ім’я арбітражного керуючого, де акумулюватимуться кошти боржника та відбуватимуться розрахунки з кредиторами», — зазначив доповідач.

Далі в ході лекції пан В’язовченко проаналізував підстави для відкриття провадження у справах про неплатоспроможність фізичних осіб. За його словами, ініціатором може виступати винятково сам боржник. При цьому спікер акцентував саме на праві, а не на обов’язку. Адже юридична особа — боржник зобов’язана ініціювати відкриття провадження. Неплатоспроможна фізична особа наділена правом звернення до суду в тих випадках, коли сума боргу перевищує 30 мінімальних заробітних плат, вона не погашає боргові зобов’язання більше двох місяців поспіль або ж у разі винесення судом постанови про відсутність у неї майна, на яке може бути звернене стягнення.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик