Представник ФГВФО Дмитро Костюков назвав умови залучення пов’язаних з банками осіб до майнової відповідальності

Тему майнової відповідальності пов’язаних з банком осіб висвітлив Дмитро Костюков, начальник відділу судового супроводу особливо важливих справ Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Лектор Legal High School описав загальні принципи притягнення до цивільно-правової відповідальності, а також розкрив напрацьовані судовою практикою алгоритми визначення недобросовісності банкірів і встановлення збитків. Типовими випадками є виділення кредитів пов’язаним особам та розмита відповідальність серед менеджменту. Поширеним є видача незабезпечених кредитів, а також їх видача новоствореним юридичним особам. Серед іншого, він згадав кейс «ПриватБанку», де портфель виданих пов’язаним особам кредитів склав мільярди.

Зі змісту статей 614, 623 Цивільного кодексу України вбачається, що для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди (стягнення збитків), необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення:

  1. протиправна поведінка;
  2. шкода (збитки);
  3. причинний зв’язок між протиправною поведінкою і шкодою (збитками);
  4. вина.

Вина не має на увазі наявності кримінального вироку. Судді доведеться зіставити фактаж і на підставі внутрішнього переконання зробити висновок про винність у цивільно-правовій площині. Потрібно аналізувати посадові інструкції, щоб визначити вину особи в колегіальних органах. Загальні положення про обов’язки менеджменту фінустанов закріплені в законі про банки і банківську діяльність.

Якщо особа має непряме відношення до прийняття рішення, що має негативний економічний ефект, то, на мою думку, її можна залучати до відповідальності, заявив представник Фонду.

При цьому він підкреслив, що метою притягнення до відповідальності є не переслідування «перших-ліпших осіб», які були причетні до прийняття рішення (наприклад, підписали колегіальне рішення). Враховуватиметься небезпека дій суб’єктів та їх зіставлення з масштабом шкоди.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик