Секретами успішної організації та оформлення результатів аудиту зі слухачами LHS поділилася Оксана Крижанівська

Due diligence починається з того моменту, як юристи починають продавати цю послугу, відзначила партнер ALEXANDROV & PARTNERS Оксана Крижанівська, розповідаючи слухачам Legal High School про особливості організації аудиту.

Лекцію пані Крижанівської в рамках Школи корпоративного права та M&A було присвячено нюансам проведення перевірки нерухомості, землі, бізнесу, а також оформленню результатів аудиту.

На старті due diligence лектор рекомендує обов’язково оформляти письмовий запит на надання необхідних для аудиту документів, при цьому оформляти його окремим документом і чітко формулювати, а також вказувати терміни надання документів. Крім того, потрібно попросити надавати документи окремими блоками по мірі їх збору, а в кінці запиту зазначити, що список запитуваних документів попередній і може розширюватися. При вході в due diligence можуть використовуватися і нестандартні документи, наприклад угоди про обмін інформацією, конфіденційності, уникнення конкуренції, зазначила Оксана Крижанівська.

Якщо в процесі due diligence необхідно перевірити нерухомість, лектор радить запитувати такі документи: правовстановлюючі; технічні; документи, на підставі яких здійснювалася операція з придбання об’єкта; договори оренди; документи на землю; підтвердження балансової вартості; охоронне свідоцтво, якщо об’єкт є пам’яткою архітектури або культури; документи щодо обтяжень; судові рішення, пов’язані з об’єктом; кошториси на проведення будівельних робіт; документи по об’єктах незавершеного будівництва тощо. За можливості пані Крижанівська радить обов’язково виїжджати на об’єкт.

Перевіряючи землю, необхідно звернути увагу на правовстановлюючі документи, документи на зміну цільового призначення землі, а також перевірити кадастрову карту, судові рішення щодо цієї землі, генеральний і детальний плани території, іноді доводиться навіть робити топозйомку, виділити ділянку в натурі, розповіла лектор.

Високий рівень складності проведення due diligence — при перевірці діючого бізнесу. У такому випадку Оксана Крижанівська рекомендує вивчити реєстраційні документи в усіх редакціях (статути, установчі документи, протоколи зборів тощо), перевірити інформацію щодо юросіб — учасників підприємства, щодо дочірніх компаній, переглянути ліцензії та інші дозвільні документи за їх наявності. Важливо перевірити трудові відносини на підприємстві, документи стосовно інтелектуальної власності, приватизації, довіреності від імені підприємства, інформацію про судові спори та багато іншого. Якщо планується придбання бізнесу, в якому кілька власників, потрібно звернути увагу на акціонерні угоди і діяльність материнської компанії.

Щоб правильно оформити в письмовому документі результати due diligence, Оксана Крижанівська радить детально описати ризики, пов’язані з придбанням активу, дати чіткі висновки і рекомендації щодо подолання ризиків, з імплементації результатів аудиту в угоду, рекомендувати алгоритм укладання угоди та її структуру.

Лектор закликала слухачів LHS у разі проведення due diligence відходити від практики роботи тільки з документами і виїжджати на об’єкти, вивчати ситуацію в польових умовах.

За такої роботи кількість ваших клієнтів і розмір вашого гонорару будуть тільки збільшуватися, запевнила пані Крижанівська.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик