LHS: Пенсійне забезпечення, видача паспортів та очищення влади — таких категорій справ стосуються подання судів про розгляд справи ВС як зразкової, відзначив Володимир Бевзенко, суддя КАС ВС

Про новий інститут типових і зразкових справ у рамках Legal High School розповів суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук, професор Володимир Бевзенко. Він повідомив, що до КАС ВС надійшло 18 подань від окружних адміністративних судів про розгляд справи Верховним Судом як зразкової. Ця цифра не є показовою, оскільки не всі подання нижчестоящих судів будо задоволено — суд відмовив у відкритті чотирьох подань у зв’язку з недоліками оформлення подання, а не через те, що характер справ не відповідав «типовості».

Аналіз 18 подань, за словами пана Бевзенка, свідчить про те, що це в основному соціальні спори — пенсійне забезпечення (близько 30 типових справ були направлені до ВС), видача паспортів (чотири таких справи) і очищення влади (близько 100 типових справ надійшло до ВС).

Зразкова адміністративна справа — типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом (ВС) як судом першої інстанції для прийняття зразкового рішення. Типові адміністративні справи мають відповідати таким критеріям:

  1. відповідачем є один і той же суб’єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи);
  2. спір виник з аналогічних підстав;
  3. відносини регулюються одними і тими ж нормами права;
  4. позивачами заявлені аналогічні вимоги.

Якщо у провадженні одного або декількох судів знаходяться («за станом на сьогодні!», — звернув увагу спікер, а якщо провадження у справі припинене, то, фактично, суд цієї справи не розглядає) типові справи, кількість яких визначає доцільність прийняття зразкового рішення («три, чотири, десятки, сотні — кількість визначається доцільністю», — відзначив пан Бевзенко), то суд, який розглядає одну або більше таких справ, може звернутися до ВС з поданням про розгляд одного з них як судом першої інстанції. ВС вирішує зразкові справи за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених статтею 290 КАС України. На цей час суд — ініціатор подання має право зупинити провадження у справі.

Відповідаючи на запитання слухачів, пан Бевзенко звернув увагу на частину 3 статті 291 КАС України, в якій ідеться про те, що «суд враховує («суд має враховувати») правові висновки ВС, викладені в рішенні за результатами розгляду зразкової справи». Тобто це право (а не обов’язок), дискреція нижчестоящого суду враховувати висновок ВС.

Хто підписує подання про розгляд справи Верховним Судом як зразкової? перейнявся питанням спікер.

Очевидно, що підписувати подання повинні всі судді, які беруть участь у розгляді справи (керівник суду — це, безумовно, шанована фігура, але якщо він не брав участі в розгляді справи, то не уповноважений на підписання подання).

Володимир Бевзенко акцентував увагу на тому, що відкриття провадження у зразковій справі здійснюється колегією суддів ВС у складі не менш як п’ятьох суддів протягом 10 днів з дня надходження матеріалів до Суду. Ухвала про відкриття публікується на веб-порталі «Судова влада», ЗМІ.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик