Аграрні розписки — інструмент, найбільш ефективний для малих і середніх аграрних підприємств, зазначає Ігор Кравцов, партнер ЮФ Evris

Школа банківського та фінансового права Legal High School продовжує роботу. У рамках модуля «Фінансування в агросекторі» блоку «Залучення фінансування» Ігор Кравцов, керуючий партнер ЮФ Evris, розповів про новий інструмент — аграрні розписки в Україні.

Лектор підкреслив, що такий новий інструмент з’явився у зв’язку зі «старою» проблемою — відсутністю ринку землі: отже, власник не може ефективно розпоряджатися своєю землею, залучати фінансування, а його можливість використовувати землю за призначенням дуже обмежена.

Мета проекту аграрні розписки — розвиток малих і середніх виробників. Проект реалізується за допомогою міжнародних організацій і донорів, а партнерами в Україні виступають органи виконавчої влади та компанії-кредитори. Спікер додав, що чим більше залучається кредиторів, тим вищий попит на таке фінансування.

Цей інструмент — аграрні розписки — не є новим для світової арени. Наприклад, він понад 20 років успішно діє в сонячній Бразилії. Для українського проекту врахували все найкраще, що було в Бразилії, і адаптували умови під місцеві реалії, наприклад реєстр видачі розписки конкретному господарству у нас є відкритим. Проект впроваджувався поступово і стартував у Полтавській області (у 2015 році), на всій контрольованій території України він запрацював з 2018 року. На сьогодні видано 2071 аграрну розписку, залучено 572 млн доларів США фінансування. Обсяг потужності агровиробника: від 1 га до 1 тис. га, однак вважається, що найефективнішим такий інструмент буде для малих і середніх підприємств.

Сторонами цього процесу, за словами спікера, є позичальник і кредитор. Позичальник — сільськогосподарський виробник, який має право власності або користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення. Кредитором може бути будь-яка особа, в тому числі банк, фінансова установа, постачальник, інший учасник ринку.

Отже, аграрна розписка — це товаророзпорядчий документ, який фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах. Пан Кравцов виділив такі ключові фактори: аграрні розписки є товаророзпорядчим документом, фіксують безумовне зобов’язання боржника, підлягають нотаріальному посвідченню, містять заставу майбутнього врожаю, реєструються в реєстрі аграрних розписок і державному реєстрі обтяжень рухомого майна, передбачають швидку процедуру примусового виконання. Лектор наголосив, що земля не може бути предметом застави, дії можуть здійснюватися тільки з рухомим майном — урожаєм.

Потім спікер зупинився на процедурі звернення стягнення та процедуру примусового виконання.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик