Анна Писанка, лектор LHS, розповіла про ключові аспекти відшкодування ПДВ

«Відшкодування ПДВ» — тема лекції Анни Писанки, заступника начальника відділу податкового права юридичного департаменту Fozzy Group, у рамках блоку «Непряме оподаткування» Школи податкової практики Legal High School.

Лектор розповіла про аспекти виникнення бюджетного відшкодування, основні зміни в регулюванні відшкодування ПДВ і статистику відшкодування ПДВ у 2017—2018 роках.

«Відшкодування ПДВ — це інститут, який досі перебуває у процесі реформування, але останні зміни виявилися найбільш ефективними і позитивними для платників податків», — зазначила пані Писанка.

Щодо основних змін, лектор нагадала про існування двох реєстрів, у рамках роботи яких відшкодування ПДВ не було достатньо прозорим.

Основні зміни відбулися в 2017 році шляхом об’єднання двох реєстрів в один, але все ж законодавчі зміни залишили деякі проблеми нерозв’язаними. Серед них — існування так званого тимчасового реєстру. Анна Писанка повідомила, що цей реєстр сьогодні не функціонує. Власне, йдеться про Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до лютого 2016 році, за якими станом на 1 січня 2017 року суми ПДВ не відшкодовані з бюджету.

Лектор розповіла про практику відшкодування таких сум шляхом судових спорів. Йдеться, зокрема, про інститут застосування більш ефективного способу судового захисту, зміни способу виконання рішення, шляхом зобов’язання податкових органів внести до реєстру заяву про відшкодування ПДВ.

Крім того, вона нагадала про постанову Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №26, якою і затверджено новий порядок відшкодування ПДВ.

«Найголовнішою зміною, що дозволила більш ефективно і прозоро відшкодовувати ПДВ, стало скасування функції ДФС надавати казначейству відповідний висновок про погодження або непогодження суми бюджетного відшкодування», — прокоментувала зміни Анна Писанка.

Детальніше лектор зупинилася на процедурі подання декларації та безпосередньо на відшкодуванні. «У новому Порядку чітко прописані строки внесення даних до реєстру, в тому числі у разі судового оскарження податкових повідомлень-рішень», — відзначила пані Писанка.

У той же час, за її словами, передбачено можливість проведення камеральної або документальної перевірки. Також у практиці часто застосовується підстава, передбачена підпунктом 78.1.8 Податкового кодексу України, для проведення позапланової документальної перевірки, якщо сума від’ємного значення/бюджетного відшкодування понад 100 тис. грн. Але за останніми даними 90% сум відшкодування у 2017 році були проведені в автоматичному порядку, тобто без проведення камеральної перевірки. Лектор нагадала, що камеральна перевірка проводиться контролюючими органами, якщо сума відшкодування становить менше 100 тис. грн.

Підбиваючи підсумки лекції, Анна Писанка відзначила, що ПДВ, з одного боку, це податок, який приносить надходження до бюджету, а з іншого — викликає найбільшу кількість зловживань.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик