Артем Кузьменко запевнив, що судова практика у сфері виконання договорів, укладених з перевищенням повноважень, буде змінюватися

Про виконання договорів, укладених з перевищенням повноважень, у контексті відшкодування збитків підписантом слухачам LHS розповів Артем Кузьменко, радник МЮГ Eterna Law.

Лектор зазначив, що у судовій практиці сторонами саме питання відшкодування збитків сьогодні порушується дуже рідко. «Припускаю, що ця практика буде змінюватися, в тому числі з урахуванням положень Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», якими встановлено порядок узгодження договору або рішення» — припустив лектор. При цьому він зазначив позитивні і негативні моменти нового законодавства про ТОВ. Зокрема, серед позитивних моментів можна відзначити встановлення чіткого й однозначного порядку схвалення договорів, укладених з перевищенням повноважень. Крім того, закріплена й нова процедура обов’язкового схвалення правочинів, що перевищують 50% чистих активів товариства за станом на кінець року.

Серед негативних моментів — відсутність вичерпного переліку критеріїв несумлінності і нерозумність дій контрагентів, а також залишення без уваги ряду аспектів. Зокрема, йдеться про права та обов’язки сторін після укладення договору з перевищенням повноважень до прийняття рішення про його схвалення, право відмови контрагента від договору перед його схваленням тощо.

Також пан Кузьменко ознайомив з існуючою судовою практикою у цій сфері. «Коли правочин укладений від імені особи іншою особою, яка взагалі не була уповноважена на таке представництво і не мала жодних повноважень діяти від імені свого довірителя, то така особа не могла перевищити повноваження, оскільки їх де-факто не було» — навів одну із позицій судів у цій сфері лектор.

З урахуванням наявної практики Артем Кузьменко порекомендував перевіряти більш детально повноваження представників контрагента. «Директорам, а також іншим уповноваженими особам необхідно також застосовувати запобіжні заходи при укладанні договорів, що перевищують 50% чистих актів. Перш за все, треба пам’ятати, що чисті активи рахуються за станом на кінець кварталу, а не на момент вчинення правочину» — звернув увагу лектор.

Також він ознайомив зі світовим досвідом у цій сфері. Зокрема, європейська практика пішла таким шляхом: за третьою особою визнається право вимагати відшкодування збитків від представника, який діє без достатніх на те повноважень, або альтернативно вимагати виконання.

«Безумовно, з прийняттям Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» є підстави вважати, що судова практика з питань подальшого схвалення великого правочину/правочину із заінтересованістю, укладеного виконавчим органом ТОВ з перевищенням повноважень, має змінитися, оскільки відтепер законом встановлено чіткий та однозначний порядок такого схвалення» — резюмував експерт.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик