Блокування податкових — у фокусі уваги слухачів LHS

Чергова лекція Школи податкової практики Legal High School стосувалася питань блокування податкових накладних у контексті податку на додану вартість. Про це слухачам розповів Олег Рачук, директор OLEH RACHUK LAW FIRM, адвокат.

Лектор нагадав, що ПДВ — це непрямий податок, який входить у ціну товарів (робіт, послуг) і сплачується покупцем, але його облік і перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент).

Платником податку на додану вартість можна зареєструватися як добровільно, так і в примусовому порядку.

Спікер звернув увагу на те, що у разі поставки послуг нерезидентам чи отримання послуг від нерезидента об’єкт оподаткування ПДВ визначають з оглядкою на вимоги пунктів 186.2—186.4 Податкового кодексу (ПК) України. Наприклад, у разі надання рекламних, консультаційних або юридичних послуг, якщо однією зі сторін договору є нерезидент, місцем поставки зазначених послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання або, у разі відсутності такого місця, місце постійного чи переважного його проживання. Тобто якщо одержувачем цих послуг є нерезидент, такі послуги не підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ, і, навпаки, якщо послуги отримує резидент, такі послуги оподатковуються за ставкою 20%.

Далі лектор зупинився на аспектах бази оподаткування. При цьому він звернув увагу на те, що база оподаткування не повинна бути меншою за митну вартість усіх товарів.

Розповідаючи про етапи, які проходить податкова накладна/розрахунок коригування в системі реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, Олег Рачук розповів, що рух податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі починається з первинного контролю, що включає, зокрема, розшифровку даних: перевірку ЕЦП і відповідність формату, перевірку реєстраційних даних платника та перевірку СЕА ПДВ за формулою достатності коштів.

«Якщо контроль за цими критеріями не пройдений, платник отримує квитанцію про відмову в прийнятті ПН/РК. Якщо платник виправляє причину неприйняття на етапі первинного контролю, то він може надіслати накладну повторно. Якщо критерії первинного контролю ПН/РК пройшли успішно, тоді документи переходять до наступного етапу контролю — Системи моніторингу оцінки критеріїв ризикованості платника податків», — пояснив лектор.

Детальніше пан Рачук розповів про порядок оформлення письмових пояснень або копій документів, що підтверджують безтоварність певних операцій.

Також лектор наголосив на тому, що при блокуванні податкової накладної платник податків має право подати скаргу протягом 10 календарних днів після отримання рішення відповідної комісії. Повна процедура оскарження в адміністративному порядку прописана в Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову в реєстрації податкової накладної.

Щодо судової практики, лектор зазначив, що у зв’язку з прийняттям нового Порядку Кабінетом Міністрів України, що набув чинності у березні ц.р., судова практика у цій сфері поки що перебуває в процесі формування. «Однак хоча така практика і не є численною, але вже формується стійка думка про позитивні перспективи судового оскарження», — резюмував Олег Рачук.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик