Будь-які спори, що виникають у процесі приватизації, можна передавати на розгляд до Міжнародного комерційного арбітражного суду — партнер EVERLEGAL Всеволод Волков

«Приватизація і M&A крізь призму інвестиційного і комерційного арбітражу» — лекцію на таку тему в рамках блоку «Приватизаційні та M&A-спори» для слухачів Legal High School прочитав Всеволод Волков, партнер EVERLEGAL. Він зазначив, що, зокрема, приватизація і передбачає угоди M&A, хоча в цій сфері можуть бути й інші питання, які так чи інакше пов’язані або виникають у процесі приватизації.

Таким прикладом, за словами лектора, може бути ситуація, коли Фонд державного майна проводить корпоратизацію об’єкта, який у подальшому виставлятиметься на приватизацію, виділяє з нього окреме підприємство або цехи, і, відповідно, можуть виникати питання, так чи інакше пов’язані з приватизацією, але які безпосередньо її не стосуються.

Однією з позитивних законодавчих новацій для арбітражу в сфері приватизації Всеволод Волков назвав прийняття Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» та внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, які стосуються питань, пов’язаних з можливістю розгляду спорів щодо приватизації в арбітражі.

Так, стаття 26 Закону «Про приватизацію державного та комунального майна» передбачає, що за згодою сторін у договорі про купівлю-продаж об’єкта приватизації може бути передбачена можливість вирішення спорів у Міжнародному комерційному арбітражному суді.

За словами лектора, в ході прийняття таких змін велися дискусії щодо того, чи можна передавати на розгляд Міжнародного комерційного арбітражного суду спори, які регулюються іншим правом, а не правом України, особливо в тій частині, коли приватизація здійснюється українським суб’єктом, і чи можна взагалі розглядати спори, які регулюються не українським правом, у відносинах між резидентами України.

«На мою думку, ми можемо передавати будь-які спори, що виникають у процесі приватизації, на розгляд до Міжнародного комерційного арбітражного суду, незалежно від того, чи бере участь українська або іноземна сторона в процесі приватизації», — зазначив Всеволод Волков.

Лектор розповів про аспекти, які сторони можуть узгодити для застосування в арбітражі. Один із них — це положення Закону України «Про міжнародне приватне право», що передбачає можливість вибору права держави, яке застосовуватиметься до угод з іноземним елементом. Також таке право передбачене Законом України «Про міжнародний комерційний арбітраж», згідно з яким, у разі якщо сторони не обрали право країни, яке застосовуватиметься, суд може обрати його на власний розсуд. Всеволод Волков звернув увагу на те, що у відносинах, в яких братиме участь українська сторона як контрагент, Фонд держмайна наполягатиме на застосуванні тільки українського права і що розгляд спору може проходити тільки на території України. «Питання в переговорних позиціях, і, на мій погляд, сторони можуть розглядати спори і за межами України, і не за правом України. Звичайно, ця позиція ще не була перевірена ні в арбітражних, ні в державних судах. Але в цілому, якщо виникне питання про застосовне право перед арбітражем, то він підтримає угоду сторін, що міститься в контракті, незалежно від того, є іноземний елемент чи його немає», — підкреслив лектор.

Всеволод Волков звернув увагу на те, що на сьогодні приватизаційних спорів, що стосуються угод M&A, не так уже й багато. Дуже часто вони не стосуються питань, безпосередньо пов’язаних з процесом приватизації. В основному це спори, що виникають у процесі підготовки приватизації, або спори, які виникають уже після того, як угоду M&A було укладено, і сторони мають певні зобов’язання (інвестиційні зобов’язання, зобов’язання перед трудовим колективом).

Також лектор навів приклади кейсів в арбітражних судах, пов’язаних з приватизацією та угодами M&A.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик