Державний реєстр Міністерства юстиції України втратить монополію на облік часток ТОВ — Максим Услистий

Про зміни до законодавства про товариства з обмеженою відповідальністю та акціонерні товариства, а також про регулювання питання корпоративного управління розповів у своїй лекції Максим Услистий, партнер Acquis Law Firm. Він зазначив, що з 2019 року корпоративне законодавство України зазнало суттєвих змін, метою яких було додати йому гнучкості і привести у відповідність до найкращої світової практики та стандартів, у тому числі 5-ї Директиви ЄС. Вирішує нове законодавство і точкові питання — приміром, посилює захист акціонерів.

Лектор нагадав слухачам Legal High School, що Україна поставила перед собою амбітну мету — до 2021 року увійти у топ-10 країн рейтингу легкості ведення бізнесу у категорії захист міноритарних акціонерів.

Максим Услистий проаналізував зміни до законодавства про товариства з обмеженою відповідальністю та акціонерні товариства з точки зору його впливу на енергетичний сектор. Лектор зазначив, що модернізація законодавства відбувалася за декількома напрямами, зокрема, це зміни до закону про товариства з обмеженою відповідальністю, спроба повністю змінити Закон «Про акціонерні товариства», а також більш практичні зміни до профільних законів про реєстрацію тощо.

Аналізуючи із залученням практичних прикладів зміни правового регулювання ТОВ з точки зору їх впливу на бізнес, лектор розповів про нюанси істотних правочинів (стаття 44 закону про ТОВ та ТДВ), а також роботу нотаріусів та їх участі в угодах (право учасника ТОВ встановити нотаріальну форму посвідчення своїх підписів; перелік дій, вчинення яких можливе лише у нотаріальній формі; зміна підходу до нотаріальних довіреностей).

Щодо змін до Закону «Про реєстрацію», то лектор висловив сподівання, що вони дозволять спадкоємцям набувати право власності в автоматичному режимі, а не за згодою учасників ТОВ, як це було раніше.

Наступну групу змін до законодавства внесено законопроєктом №2493. Покроково аналізуючи законопроєкт, лектор розповів про історію зміни законодавчих підходів до врегулювання корпоративних договорів та наголосив, що перевагою законопроєкту є пропозиція дозволити укладати корпоративний договір не лише з ТОВ, але й третіми особами. Опираючись на власний досвід, лектор прогнозує, що ця новела додасть гнучкості корпоративним договорам та допоможе структурувати складні угоди.

Абсолютно революційною зміною Максим Услистий вважає зміну в законодавстві, яка передбачає облік часток ТОВ за аналогією з акціями АТ відповідно до Закону України «Про депозитарну систему». Фактично це означає, що Державний реєстр Міністерства юстиції України втратить монополію на облік часток ТОВ.

Наостанок із розглянутих змін, запропонованих законопроєктом №2493, були норми про незалежних членів та невиконавчих директорів ТОВ. Лектор вважає, що невиконавчі директори матимуть функції з контролю за діяльність товариств, що робить їх співставними з наглядовими радами. На його думку, це приклад найкращих світових практик, що можуть знайти відображення у нашому корпоративному праві.

Найбільш суттєвою зміною у законодавстві, яка поки що перебуває на стадії законопроєкту, лектор вважає запровадження однорівневої системи управління акціонерними товариствами. Він проаналізував моделі корпоративного управління, що існують у світі, та зазначив, що запровадження електронного голосування на загальних зборах АТ спростить життя для членів АТ — нерезидентів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик