Дієві методи боротьби з інтернет-піратством — у центрі уваги слухачів LHS

Про ефективні стратегії боротьби з онлайн-піратством і практику блокування контенту розповів слухачам Legal High School Богдан Дучак, співзасновник і партнер Axon Partners. Лектор наголосив, що, коли ми говоримо про інтернет-піратство, то в першу чергу йдеться про порушення авторських прав. За його словами, онлайн-піратство — це порушення авторських/суміжних прав у мережі інтернет, коли об’єкти авторського права використовуються без дозволу правовласника або коли дозвіл отримано, проте авторська винагорода не виплачується. Як зазначив Богдан Дучак, торговельне представництво міністерства торгівлі США, яке аналізує порушення в царині авторських прав, щороку публікує звіт, в якому визначає країни, де авторське право порушується. На жаль, наша країна давно і впевнено посідає чільні місця у цьому списку серед країн, де авторські права порушуються найчастіше. Причин насправді кілька, серед яких відсутність відповідних органів контролю та поширеність (навіть у державних органах та установах) неліцензійного програмного забезпечення. За словами лектора, поліпшити стан справ у галузі може створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Цей процес наразі триває.

Говорячи про технічні нюанси пошуку порушника авторських прав у мережі інтернет, лектор зазначив, що важливо визначити, де зберігається контент, який порушує авторське право, та хто за нього відповідає: власник веб-сайту, хостинг-провайдер чи користувач веб-сайту.

Розглядаючи юридичний аспект пошуку порушника авторського права, Богдан Дучак наголосив на тому, що відповідно до статті 52-1 Закону України «Про кінематографію авторське право та суміжні права», порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі інтернет застосовується щодо аудіовізуальних творів, музичних творів, комп’ютерних програм, відеограм, фонограм, передач (програм) організацій мовлення лише за посередництвом адвоката. Ця норма дозволяє скоротити коло осіб, які мають право подавати вимогу про вилучення контенту, а залучення адвоката до того ж дає змогу підтвердити право правовласника на таку вимогу.

Суттєвою проблемою для захисту авторського права в мережі інтернет є питання юрисдикції власника веб-сайту та доведення авторства об’єкта авторського права. Крім цього, авторство має бути підтверджене документально, проте є й інші способи доведення права на об’єкт.

Фіксація доказів порушення здійснюється, зокрема, і за допомогою онлайн-сервісів, проте, на думку лектора, такі онлайн-сервіси не володіють повним переліком повноважень для здійснення своєї діяльності. Як зазначив лектор, доказом порушення може бути і роздруківка сторінки сайту-порушника, проте для суду експертний висновок онлайн-сервісу з фіксації порушення може бути більш переконливим.

Для захисту своїх авторських прав у мережі інтернет Богдан Дучак радить писати претензії та скарги безпосередньо власникам сайтів-порушників, а краще — за процедурою DMCA до пошукової системи Google, що дає змогу приховати з результатів пошуку сайт з піратським контентом і звертатися до суду за захистом авторських прав.

Альтернативними способами захисту є можливість технічного блокування піратів, котра діє на платформі YouTube чи Facebook. Якщо правовласник викладає свій контент, у подальшому ці платформи будуть порівнювати з ним усі наступні завантаження схожого контенту і у випадку співпадіння — блокуватимуть його. Дієвою альтернативою піратству є також створення легальної можливості скачувати контент з мережі, сплачуючи за це помірні кошти.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик