Головний ворог адвоката не прокурор і не суддя, а його клієнт — Андрій Чехонадський

Блок «Адвокатська майстерність» Школи кримінальної практики був присвячений побудові правильних взаємин з клієнтом. Розпочав його адвокат Андрій Чехонадський, який розповів слухачам Legal High School про те, чи може адвокат вибирати клієнта і відмовляти в захисті. Він нагадав, що стаття 28 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає випадки, коли адвокат має право відмовити в укладенні договору на надання правової допомоги клієнту або укладення такого договору прямо заборонене. Лектор навів і прокоментував підстави для відмови в наданні правової допомоги, вказавши на наявність оціночних суджень в умовах пункту 7 статті 28. При цьому він зазначив, що є обставини, не прописані в законі, які також є важливими в налагодженні взаємин з клієнтом. Отримати такі знання можна переважно з особистого досвіду.

Андрій Чехонадський підкреслив, що адвокат повинен вміти не тільки захищати клієнта, а й самому захищатися від клієнта. «Адвокати зі стажем говорять, що головний ворог адвоката не прокурор, не суддя, головний ворог адвоката — його клієнт», — зауважив він. Є ілюзія, що клієнт і адвокат — єдине ціле, в якого є загальний процесуальний супротивник. Однак нерозуміння прав і обов’язків адвоката, меж того, що він може і чого не може зробити, призводить до періодичних конфліктів між клієнтом і його захисником.

Виходячи з особистого практичного досвіду, він навів класифікацію типів клієнтів і зазначив, що адвокату-початківцю часто доводиться працювати на громадських засадах. Лектор дав практичні поради щодо організації взаємодії з клієнтом, юридичної класифікації інформації про справу і формулювання корисних для захисту порад. Він також зауважив, що іноді спроба адвоката структурувати інформацію, яку повідомляє клієнт, відсікання несуттєвого і постановка уточнюючих запитань оцінюються підзахисним не зовсім адекватно.

Бувають клієнти, які, розповідаючи про суть справи, починають давати свої правові оцінки. Як правило, вони підсвідомо потребують схвалення своїх дій, тому якщо адвокат висловлює сумніви в його компетенції, клієнт йде до іншого адвоката.

Лектор наголосив, що у більшості клієнтів є проблема нерозуміння цінності інтелектуальної праці адвоката і пов’язане з цим нерозуміння ціни часу, який адвокат витратив на оволодіння професією і спеціальними навичками та вміннями. Клієнту важко усвідомити, що за п’ятихвилинною консультацією адвоката стоять роки напрацювання досвіду і знань. Проблемою є і те, що адвокат не може гарантувати благополучний результат справи, оскільки він залежить від суду, а захисник може впливати на нього тільки правовими засобами.

Крім того, було розглянуто питання, в яких обсягах треба розкривати клієнту деталі процесуальної «кухні» і як обмежити його запити рамками сплаченого договору про правову допомогу.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик