Як вирішити сімейні спори під час розлучення, розповіла Валерія Бабко

Про поділ майна подружжя та судовий порядок врегулювання спорів розповіла слухачам Legal High School Валерія Бабко, суддя Деснянського районного суду м. Києва. Вона зазначила, що врегулювання спорів за участю судді (процедура ВСС) ґрунтується на засадах добровільності, рівності сторін, неформальному ставленні, конфіденційності та відсутності будь-якої фіксації.

Лектор зазначила, що для переконання сторін у доцільності проведення процедури ВСС суддя під час підготовчого засідання розповідає про її переваги.

В Україні підставами для проведення процедури ВСС є згода сторін, засвідчена їх спільною письмовою заявою. Процедура ВСС призначається до розгляду справи по суті, а про її призначення суд постановляє ухвалу, якою одночасно зупиняє провадження у справі. Лектор розповіла слухачам Legal High School про форму проведення такої процедури та роль судді у процесі врегулювання.

Валерія Бабко зазначила, що є прихильником французької моделі розподілу майна в процесі розлучення, відповідно до якої майно, яке було у подружжя до укладення шлюбу, може об’єднуватися чи ні, проте під час розлучення все майно має бути оголошене, крім того, має бути подано інформацію про розподіл обов’язків з виховання й утримання дітей. Суддя, отримавши цю інформацію, надає сторонам шість місяців для того, щоб вони за допомогою адвокатів дійшли згоди стосовно розподілу майна та опіки над дітьми.

В Україні спершу відбувається розлучення, а потім розподіл майна, внаслідок чого частина майна після розлучення, але до розподілу може бути продана, що суттєво ускладнює процес. Крім того, практика розподілу майна дозволяє присудити нерухомість порівну, хоча продати 0,5 квартири чи будинку без згоди іншої сторони може бути нереально, що порушує права обох сторін.

Французька практика розподілу майна свідчить, що за відведені судом шість місяців усі майнові питання, як правило, врегульовані з максимальним урахуванням інтересів сторін, у першу чергу — дітей.

Саме тому лектор наполягає на процедурі ВСС, оскільки вона дає змогу досягти згоди сторін, у тому числі і з розподілу майна. У практиці лектора були випадки, коли за допомогою процедури ВСС вирішувалися спори, які до того тривали роками.

Лектор радить на підготовчому засіданні визначити в першу чергу готовність сторін іти на компроміс, а якщо сторони не готові домовлятися — розглядати справу у звичайному провадженні, бо на процедуру ВСС дається не більше 30 днів, і цей термін неможливо продовжити.

Лектор нагадала, що в Україні право на спільне майно, набуте у шлюбі, потрібно доводити, окрім випадків, коли дружина на час набуття майна була у відпустці по догляду за дитиною. Єдиним винятком з цього правила є доведення факту придбання майна за кошти, набуті стороною до шлюбу.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик