Якщо мати або батько були позбавлені батьківських прав і ці права не було поновлено, у дітей не виникає обов’язку щодо їх утримання — Ольга Лепіхіна, співкерівник практики сімейного права Asters

«Обов’язок дітей утримувати непрацездатних батьків у практиці українських судів» — лекцію на таку тему в рамках модуля «Сімейні стосунки» для слухачів Legal High School прочитала співкерівник практики сімейного права Asters Ольга Лепіхіна.

Згідно із законодавством обов’язок утримувати своїх батьків може бути покладено лише на повнолітніх дітей за умови, що їхні батьки є непрацездатними і їм потрібна матеріальна допомога. Непрацездатними є батьки, які досягли пенсійного віку або є інвалідами I, II або III групи.

«Якщо мати або батько були позбавлені батьківських прав і ці права не було поновлено, у дітей не виникає обов’язку їх утримувати», — підкреслила Ольга Лепіхіна.

Також діти можуть бути звільнені від обов’язку щодо утримання своїх батьків, якщо буде встановлено, що останні ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків, у тому числі, і від сплати ними аліментів на дітей.

Лектор навела приклади із судової практики, в яких суди дійшли висновку про звільнення від обов’язку щодо утримання своїх батьків. Зокрема, в постанові від 7 листопада 2018 року у справі №400/1621/16-ц Касаційний цивільний суд у складі ВС зазначив, що звільнення від такого обов’язку може мати місце лише у разі, якщо такий обов’язок у доньки чи сина виник.

У постанові від 28 листопада 2018 року у справі №676/5118/16-ц Касаційний цивільний суд ВС встановив, що батько ухилявся від виконання своїх батьківських обов’язків, у зв’язку з чим це є підставою для звільнення його сина від обов’язку утримувати батька, при доведеності факту потреби батька в такій допомозі.

Також Ольга Лепіхіна звернула увагу на постанову Верховного Суду від 6 грудня 2019 року у справі №381/4064/16-ц. Зокрема, ВС відзначив, що критерієм призначення аліментів є те, що пенсія або інший дохід, які отримують батьки, не забезпечують їхніх потреб на харчування, лікування, придбання одягу або ліків.

Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку залежно від матеріального становища батьків. При цьому береться до уваги отримання батьками пенсій, державних пільг, субсидій, наявності майна, яке може приносити дохід.

Сам факт непрацездатності батьків не обумовлює виникнення у дітей обов’язку щодо їх утримання — стан непрацездатності повинен супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню матеріальну допомогу.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик