Якщо сума податкового боргу впродовж двох кварталів поспіль не перевищуватиме 1020 грн, реєстрацію платником єдиного податку не анульовуватимуть — Василь Андрусяк

«Оподаткування фізичних осіб, фізичних осіб — підприємців та самозайнятих осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність» — тема лекції Василя Андрусяка, керівника практики податкового права MORIS. Він зазначив, що однією з форм підтримки бізнесу у часи карантину стало підвищення граничних обсягів доходів (лімітів) для платників єдиного податку. До ухвалення законів №540 та №466 ці ліміти складали 300 тис. грн, 1,5 млн грн і 5 млн грн для першої, другої і третьої груп платників єдиного податку відповідно. Ухваленими змінами вони були збільшені до 1 млн грн, 5 млн грн та 7 млн грн відповідно.

Хоча ці зміни були сприйняті цілком позитивно, лектор зазначив, що Податковий кодекс України виходить з принципу стабільності податкового законодавства, відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків і зборів не можуть вноситися пізніше, ніж за шість місяців до нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Тим більше, вони не можуть змінюватися впродовж бюджетного року.

Так, застосування збільшених лімітів доходів ФОП-єдинників у 2020 році порушує зазначений принцип податкового законодавства, що створює певний ризик притягнення до відповідальності у майбутньому.

Говорячи про особливості оподаткування ФОП, які виникли після ухвалення закону №466, лектор наголосив, що у разі, якщо ФОП — платник єдиного податку здає в оренду нерухомість, що розташована на його земельній ділянці, або саму земельну ділянку, то він позбавляється права не платити земельний податок. Ще однією новелою стала зміна звітного періоду з ПДВ для платників єдиного податку — тепер він складає місяць, а не квартал.

Дуже важливим коригуванням Василь Андрусяк назвав зміну підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку. Відповідно до внесених змін, у разі якщо сума податкового боргу впродовж двох кварталів поспіль не перевищуватиме 1020 грн, реєстрацію платником єдиного податку не анульовуватимуть. Утім, він радить усе ж наприкінці кожного кварталу перевіряти наявність заборгованості.

Говорячи про новели законодавства, що стосуються ФОП на загальній системі оподаткування, лектор зазначив, що ухваленими змінами дозволено відносити до витрат сплачені податки на майно, якщо таке використовується в господарській діяльності. Хоча податок на житлову нерухомість, так само як і транспортний податок з автомобілів класу «люкс», навряд чи вдасться віднести до цієї категорії, якщо тільки вони не використовувалися в господарській діяльності.

Натомість відтепер зі скасуванням терміна «основні засоби подвійного призначення» ФОП отримали право включати до витрат амортизацію та витрати на утримання вантажних автомобілів. Важливою новацією також стало розширення кола осіб, які зобов’язані використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО), а також очікувані зміни цього кола з 1 січня 2021 року та з 1 квітня 2021 року відповідно.

При цьому лектор наголосив, що згідно з позицією контролюючих органів при оплаті споживачами виставлених рахунків через платіжні системи застосування РРО є обов’язковим, оскільки оплата через інтернет-банкінг та платіжні системи підпадає під дію Закону України «Про електронну комерцію».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик