Якщо в ході допиту керівник відмовлятиметься давати свідчення, посилаючись на статтю 63 Конституції та статтю 18 КПК України, — обшуку не уникнути, відзначив Родіон Кокош

Ефективними способами захисту до, під час та після проведення обшуку поділився зі слухачами Legal High School Родіон Кокош, керівник проєктів кримінальної практики EQUITY. Він наголосив, що в українських реаліях суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від ступеня ризикованості їхнього бізнесу мають наперед укласти угоду з адвокатом чи адвокатським об’єднанням, які зможуть надати їм невідкладну правову допомогу. Нехтування такою завбачливістю може призвести до того, що керівник підприємства і його колектив виявляться неготовими до раптового обшуку правоохоронців. На думку лектора, у такій ситуації правоохоронці можуть вилучити в ході обшуку докази, які стануть доказовою базою сторони обвинувачення. Заздалегідь укладений договір про надання правової допомоги не лише дасть змогу адвокатові оперативно прибути на місце обшуку, але й дозволить брати участь в інших слідчих діях.

За словами Родіона Кокоша, адвокат, з яким укладено договір про надання правової допомоги, повинен знати, де здійснюється виробнича діяльність підприємства або ж де знаходиться його офіс, щоб мати можливість у найкоротший термін прибути туди у разі проведення обшуку. Він підкреслив, що ще років п’ять тому, якщо проти суб’єкта підприємницької діяльності відкривали провадження за статтею 191 КК України з кваліфікацією за статтями 209, 212, то у таких відносинах брали участь багато учасників, тому обшук проводився лише у декількох. Фактично весь ланцюг господарської діяльності, яка є предметом кримінального розслідування, не досліджувався. Однак тепер практика кримінального розслідування свідчить, що обшукам та іншим слідчим діям піддаються всі фігуранти справи.

Він наголосив, що першим дзвіночком для суб’єкта підприємницької діяльності, який свідчить про можливий прихід з обшуком, є отримання запиту в порядку статті 93 КПК України про надання певних документів. Такий запит містить відомості про дату відкриття кримінального провадження та його номер, слідчого та орган досудового розслідування, а також перелік інформації про відносини з контрагентом, проти якого це провадження порушене. Проте там немає фабули справи, тому лектор радить одразу після отримання такого запиту порадитися з адвокатом, чи потрібно надавати на нього відповідь. У разі коли надання запитуваної інформації може зашкодити, лектор радить її обґрунтовано не надавати.

Треба розуміти, що відмова у наданні інформації підвищить цікавіть слідчого до вашої діяльності, хоча можливі випадки, коли вами перестануть цікавитися зовсім. Утім, надходження такого запиту має стати сигналом того, що до вас можуть прийти з обшуком незалежно від того, відповіли ви на нього чи ні. Отже, лектор радить усі документи, які можуть зашкодити у разі їх вилучення в ході обшуку, зберігати на хмарних носіях або на зйомних носіях, захищених паролем.

Проте обшуку може передувати допит керівника та його заступників як свідків. «У разі якщо в ході допиту керівник відмовлятиметься давати свідчення, посилаючись на статтю 63 Конституції та статтю 18 КПК України, — обшуку не уникнути», — наголосив Родіон Кокош. Він розповів про алгоритм проведення обшуку та дав поради стосовно нейтралізації адвокатом незаконних дій представників правоохоронних органів у ході обшуку.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик