Юристи Eterna Law розповіли про нюанси проведення перевірок щодо дотримання трудового законодавства і відповідальності за його порушення

У рамках спецкурсу «Модернізація трудових відносин: правові аспекти», організованого Legal High School, партнер, керівник практики трудового права Eterna Law Оксана Кнейчук і юрист цієї компанії Юлія Заричнюк розповіли про особливості проведення перевірок суб’єктів господарювання на предмет дотримання трудового законодавства, а також про те, які санкції загрожують роботодавцям за його порушення і про типові зловживання з боку роботодавця.

Зокрема, Оксана Кнейчук нагадала, що основним нормативним актом, який регулює порядок проведення перевірок на предмет дотримання трудового законодавства, є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (Закон). Більш спеціалізованим нормативним актом є Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 21 серпня 2019 року №823, яким детально врегульовано процедуру проведення таких перевірок.

За словами Оксани Кнейчук, зазначена постанова в багатьох питаннях не відповідає Закону. «Постанова КМУ розширює підстави для проведення перевірки та надає більше можливостей контролюючим органам», — підкреслила лектор.

Контролюючими органами у сфері трудових правовідносин є Державна служба з питань праці та органи місцевого самоврядування. Але останні можуть здійснювати контроль лише в частині виявлення неоформлених працівників і у сфері оплати праці.

Оксана Кнейчук підкреслила, що такі повноваження органів місцевого самоврядування не передбачені Законом, а є новелою, введеної виключно Постановою №823. Лектор звернула увагу і на те, що сьогодні передбачена лише одна форма перевірок — інспекційна, тоді як проведення документальних перевірок більше не передбачено законодавством.

Зміни також торкнулися підстав для проведення перевірок. Так, нововведеннями Постанови №823 є такі підстави для проведення перевірки, як доручення Прем’єр-міністра України, звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, запит народного депутата України і невиконання вимог припису інспектора з праці.

У свою чергу, юрист Eterna Law Юлія Заричнюк звернула увагу слухачів на типові порушення і штрафи за них. Одним із таких порушень є допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору і виплата зарплат «у конвертах», тобто без нарахування єдиного внеску. Лектор підкреслила, що з 2 лютого ц.р. суттєво зменшені розміри штрафів. «Тепер за неоформлених працівників накладається штраф в розмірі не 30 мінімальних заробітних плат, а 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника», — зазначила лектор.

Поширеними порушеннями, за її словами, є випробувальний термін без оформлення трудових відносин та підміна трудових відносин цивільно-правовими. У першому випадку при прийомі на роботу з випробувальним терміном потрібні укладення трудового договору і відправка повідомлення про прийняття на роботу.

Що стосується питання підміни трудових відносин цивільно-правовими, то, за словами Юлії Заричнюк, спірним залишається питання наявності повноважень у Держпраці на тлумачення договорів та винесення рішення щодо того, є чи не є вони трудовими. Законодавство не передбачає таких прямих повноважень у інспекторів. «Встановлення факту трудових правовідносин є повноваженням суду, але дуже часто Держпраці виносить постанови про накладення штрафу у зв’язку з підміною трудових відносин цивільно-правовими», — підкреслила Юлія Заричнюк.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик