Каменем спотикання на шляху запровадження ЄСІТС стало намагання запустити її одразу як цілісний комплекс— Ірина Столярчук

Лекцію на тему «Шлях еСуду: від теорії до практики» слухачам Legal High School прочитала Ірина Столярчук, адвокат Pavlenko Legal Group. Вона нагадала історію діджиталізації українського правосуддя, зазначивши, що ще 2015 року указом Президента України було затверджено стратегію розвитку системи правосуддя в Україні, однією з ключових моментів якої стало впровадження електронного правосуддя. 2017 року було ухвалено нові редакції процесуальних кодексів, які передбачали, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) повинна запрацювати після ухвалення відповідного положення. Утім, Вища рада правосуддя та Державна судова адміністрація відкликали ухвалене положення, визнавши таким чином, що ЄСІТС до експлуатації не готова.

Пандемія коронавірусу, запроваджений локдаун, який виявив необхідність дистанційної роботи, зробили питання електронного судочинства знову актуальним. За словами лектора, реакція судової системи була доволі швидкою — вже наприкінці березня 2020 року було розроблене Положення про участь у судових засіданнях за допомогою власних інформаційно-телекомунікаційних систем, а рекомендованою системою має бути EasyCon.

З огляду на власний досвід використання Ірина Столярчук вважає цей інструмент зручним способом не відкладати справи, а рухатися в межах процесуальних строків. Вона розповіла про особливості роботи EasyCon та підтвердження особи адвоката за допомогою електронного цифрового підпису, що вигідно відрізняє її від Skype чи Zoom.

Констатуючи, що розробка електронного суду провалилася, адже ЄСІТС так і не запрацювала, лектор вважає, що каменем спотикання стало намагання запустити всю систему як цілісний комплекс одразу, хоча вона початково передбачала 18 модулів. Навіть запровадження одразу восьми модулів виявилося неможливим. Проте, на думку Ірини Столярчук, сама система ЄСІТС є сучасною, і в цьому відношенні Україна не відстає від інших країн. Тож вона схвально відгукнулася про нову концепцію електронного суду, яка передбачає поетапний/помодульний запуск елементів ЄСІТС.

Лектор наголосила, що законопроєкт, що передбачає помодульний запуск ЄСІТС, ухвалено в першому читанні, та зазначила, що він містить зміни до процесуальних кодексів стосовно положень про поступовий запуск ЄСІТС з розробкою окремих положень для кожного модуля. Також цей законопроєкт містить суттєві зміни стосовно формування справи в суді у паперовому вигляді. Зокрема, з процесуальних кодексів виключено норми, які передбачали, що відбувається збереження справ у паперовому вигляді.

При цьому Ірина Столярчук поділяє висновки Головного науково-експертного управління Верховної Ради, який вбачає певні ризики несанкціонованих втручань або кібератак на систему, що може призвести до втрати первинних документів, що зберігаються в електронному вигляді. Також вона розповіла про перший досвід запуску елементів електронного судочинства, зокрема електронних кабінетів та реєстрів, і вказала на недоліки, які виявилися в ході їх експлуатації.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик