Кількість випадків насильства у відношенні до адвоката збільшується у геометричній прогресії — Тетяна Поповська, Asters

У рамках блоку «Злочини проти правосуддя» Школи кримінального права Legal High School проходить модуль «Захист захисника». На розслідуванні справ за статтями 397—400 Кримінального кодексу (КК) України та проблемі кваліфікації дій зупинилася адвокат, юрист ЮФ Asters Тетяна Поповська. Саме ці статті стосуються протиправних дій проти адвокатів. Виділяючи їх в окремий блок, законодавець, за словами лектора, намагався впровадити ефективні механізми для захисту адвокатів від протиправних посягань. Але такі очікування не виправдалися — про це свідчать статистичні дані.

Тетяна Поповська озвучила, що в період з 2013-го по березень цього року в ЄРДР було внесено відомості про вчинення кримінальних правопорушень стосовно адвокатів за статтями 397—400 КК України — 1162 рази (за всі п’ять років по всій Україні). З них за статтею 396 КК України (втручання в діяльність захисника чи представника) — 876, за статтею 398 КК України (погроза або насильство щодо захисника чи представника) — 274, за статтею 399 КК України (умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника) — 31, за статтею 400 КК України (посягання на життя захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги) — 8. З 2013 року було прийнято 12 рішень про направлення обвинувального акта до суду, що становить близько 1% від зареєстрованих кримінальних проваджень. У провадженні перебуває 512 кримінальних справ, що становить близько 44%, — за цими провадженнями остаточне процесуальне рішення не прийняте.

Пані Поповська проаналізувала об’єкт і суб’єкт злочинів за статтями 397—400 КК України, а також мотивацію скоєння злочину, яка може бути різною: помста як захиснику чи представнику особи, так і їхнім підзахисним та особам, чиї інтереси вони представляють, особиста приязнь, бажання створити перешкоди для здійснення захисту, отримання вигоди.

Свою презентацію спікер супроводжувала відеороликами про посягання на здоров’я і життя адвокатів, фотографіями посягань на майно і випадками неправильної кваліфікації протизаконних дій стосовно правозахисника. Неправильно кваліфікуючи злочини проти адвокатів, держава в особі правоохоронних органів намагається відвернути увагу суспільства від кричущих випадків. Кількість випадків насильства у відношенні до адвоката збільшується у геометричній прогресії. Це пов’язано, напевно, з почуттям безкарності. «Якщо залишати протиправні дії стосовно адвоката безкарними, вони будуть продовжуватися», — вважає лектор. Адвокатам, переконана пані Поповська, необхідно об’єднатися і домагатися, щоб такі випадки отримували належне реагування, навіть якщо для клієнта це вже не актуально.

Тетяна Поповська переконана: тільки наполягання на правильній кваліфікації злочинів, скоєних стосовно адвоката, невідворотне покарання винного (незважаючи на осіб та їх посади) створить відповідний резонанс і змусить потенційних злочинців подумати, чи варто здійснювати дії проти адвоката.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик