«Контролюючий орган вважає за краще йти шляхом найменшого опору і в акті перевірки одразу зазначає про нереальність операції» — наголошує адвокат Андрій Чехонадський, лектор LHS

Про підхід суддів до розгляду справ, в яких доводиться реальність угоди, слухачам LHS розповів Андрій Чехонадський, керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвокат.

Контролюючий орган при проведенні податкової перевірки, щоб зробити висновок про незаконність господарської діяльності, в акті перевірки зазначав, що угода незначна або недійсна. Таким чином, без рішення суду, як того вимагає Цивільний кодекс України, здійснювався напис про нікчемність правочину в акті перевірки, підкреслює Андрій Чехонадський.

Зараз такого формулювання в актах перевірки вже немає, замість нього робиться запис про нереальність господарської операції, оскільки контролюючий орган вважає, що товари не передавалися, послуги не надавалися.

Органи Державної податкової служби часто звертаються до суду, використовуючи поняття «нереальна угода» або «угода, спрямована на відсутність економічної мети». Позовна заява в таких випадках подається з метою визнання угоди недійсною, адже, на думку ДФС, така угода порушує публічний порядок.

У той же час подання позову — непопулярний вид податкового контролю, оскільки податковий орган вважає за краще йти шляхом найменшого опору і в акті перевірки одразу зазначає про нереальність операції.

Частими є судові провадження, в яких контролюючий орган, посилаючись на нереальність угоди, не залучає текст самої угоди до матеріалів справи. Податковий орган прописує, що господарські операції проводилися на підставі угоди, укладеної в усній формі. Суд у такому випадку звертає увагу, що це лише припущення контролюючого органу, тож якщо немає договору, то що тоді визнавати недійсним.

Стосовно застосування договору як доказу у спорі, суд має два підходи. Перший — вирок це уже достатня підстава для визнання угоди недійсною. Другий підхід полягає в тому, що наявність вироку ще не свідчить про недійсність угоди, тож мають бути встановлені обставини укладення угоди. Такий підхід є більш юридично грамотним, вважає Андрій Чехонадський, до того ж, у таких вироках часто зустрічаються посилання на нормативно-правові акти, які втратили чинність.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик