«Кожна кримінальна справа — це спектакль, поставлений двома режисерами: прокурором і адвокатом» — Ярослав Зейкан, партнер ЮК EQUITY

Ярослав Зейкан, партнер ЮК EQUITY, провів для слухачів Школи кримінальної практики Legal High School майстер-клас, який стосується одного з найважливіших питань адвокатської техніки — супроводу прямого й перехресного допиту.
Спочатку лектор зробив екскурс в історію, надав перелік корисної літератури, яка може допомогти представникам юридичної професії осягнути всі тонкощі процедури судового допиту, і зазначив, що для успішного виступу в судовому засіданні треба здобувати навички та досвід. Якщо говорити про законодавство, що регулює зазначене питання, то це статті 85–87, 89, 95–96 і 351–352 КПК України. Ярослав Зейкан пояснив, що є три види допиту: прямий (прокурор допитує свідка звинувачення, а адвокат — свідка захисту), перехресний (свідка звинувачення допитує адвокат, а свідка захисту — прокурор) та шаховий (одночасний допит двох чи більше вже раніше допитаних свідків) .
Ярослав Павлович поділився секретами підготовки до майбутнього допиту. Він вважає, що спочатку треба проаналізувати справу, вивчити все, що можливо, а також проявити певну ініціативу й опитати потенційних свідків. Ці опитування не є доказами у справі, але можуть дати вам матеріал для підготовки до майбутнього допиту. Кожен адвокат вибирає методику аналізу справи самостійно. Часто використовуються принцип спірних фактів і принцип корисних та шкідливих фактів, за допомогою яких адвокат може визначити свою правову позицію й побудувати стратегію захисту. Також варто поговорити зі свідком, підготувати його до допиту, навіть пояснити, який у нього має бути вигляд и як він мусить поводитися під час судового засідання. У такий спосіб адвокат отримує додаткові гарантії, що цей свідок за кілька хвилин в судовому процесі скаже все головне й необхідне для сторони захисту.
Лектор розповів про методи допиту, які часто використовуються представниками сторони звинувачення й можуть бути корисні для всіх. Перш за все це прийом «все знаю», при якому ще перед допитом свідку показують, що стороні допиту вже відомі всі деталі справи. Другий метод — прийом блефу, який Ярослав Павлович пояснив на такому прикладі: щоб отримати докази протиправної поведінки директора заводу, правоохоронні органи заарештували його дружину (нібито за скоєне нею порушення), показали їй записку як доказ наявності у її чоловіка коханки, і, відповідно, жінка, перебуваючи у стані емоційного потрясіння, розповіла все. Серед інших цікавих прийомів, які варто використовувати, «метод деталізації» та «метод петлі», при якому кожне наступне питання до свідка починається з його попередньої відповіді.
Ярослав Зейкан продемонстрував цікаві приклади реальних справ, а також розповів про унікального американського адвоката Джеррі Спенса, який за 40 років не програв жодної справи завдяки своїм методам підготовки свідків до допиту. Саме завдяки йому була виграна справа за позовом Міністерства юстиції США до дружини померлого філіппінського диктатора на суму 4 млрд доларів, які, на думку уряду США, Філіппіни незаконно відвоювали у Америки.
Також лектор підкреслює: сучасні студенти вивчають застарілу доктрину, згідно з якою в судах встановлюється об’єктивна істина, однак це неправильне твердження, адже суди встановлюють тільки доведеність чи недоведеність вини.
Детальніше про особливості проведення перехресного допиту слухачі LHS зможуть дізнатися на наступній лекції Ярослава Зейкана.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик