LHS: адвокат повинен уникати методів, які применшують престиж професії, переконаний Володимир Поліщук, голова КДКА Київської області

Учора, 17 березня, в Legal High School відбувся спецкурс на тему «Адвокатська етика: практичні поради». Основний лектор — Володимир Поліщук, адвокат, голова Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (КДКА) Київської області. І розпочав пан Поліщук з невеликого історичного екскурсу.

Перший Закон України «Про адвокатуру» було прийнято 1992 року, а перші правила адвокатської етики прийнято лише 1999 року і проіснували вони в тодішньому вигляді до 2012 року. У 2012-му було прийнято Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (Закон). У ньому вже було встановлено дотримання правил адвокатської етики як одного з професійних обов’язків адвоката. На виконання положень Закону в листопаді 2012 року було проведено установчий з’їзд адвокатів, на якому серед іншого були прийняті нові Правила адвокатської етики, які зазнали змін лише через п’ять років. Найобговорюваніші зміни в 2017 році пов’язані з внесенням розділу стосовно спілкування і поведінки адвокатів у соціальних мережах і на інтернет-форумах. Таким чином, Правила адвокатської етики були приведені у відповідність до сучасних реалій. У 2019 році З’їзд адвокатів України доповнив звід етичних правил для адвокатів статтею про чесність та добросовісність.

Володимир Поліщук уточнив, що національні Правила адвокатської етики відповідають основним правилам поведінки адвокатів у європейських країнах. Дотримання Правил адвокатської етики — це один із обов’язків адвоката, при здобутті статусу адвоката, зокрема під час складання кваліфікаційного іспиту, адвокат повинен продемонструвати знання Правил адвокатської етики, Положення про проходження стажування також передбачає блок питань щодо Правил адвокатської етики. Крім цього, адвокати щорічно мають підвищувати професійну компетенцію, в тому числі, з питань адвокатської етики.

«Адвокатура є одним із основних інструментів демократичного співтовариства, на нас покладена дуже важлива функція щодо захисту прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб. Представники нашої професії повинні дотримуватися певних внутрішніх стандартів для забезпечення належного рівня надання правової допомоги», — зазначив голова КДКА Київської області.

Незалежність і свобода адвоката в здійсненні його професійної діяльності — це, за словами пана Поліщука, один із основних принципів адвокатури. Адвокати повинні бути незалежні від держави і навіть клієнта — адвокат не має права йти на поводу клієнта і повинен надавати допомогу тільки в рамках правового поля.

Інший важливий принцип — конфіденційність, без дотримання якого нівелюється вся робота адвоката. Правила адвокатської етики доповнюють профільний закон і уточнюють, що навіть факт звернення особи за правовою допомогою є адвокатською таємницею.

Пан Поліщук підкреслив, що законодавством України не передбачено кримінальної відповідальності за розголошення адвокатської таємниці, проте, за певних обставин і сукупності деяких факторів розголошення адвокатської таємниці, може бути складом злочину. В європейських країнах це питання врегульоване по-різному.

Найбільше адвокатську таємницю порушують правоохоронні органи, які проводять обшуки в адвокатів.

Володимир Поліщук наголосив на неприпустимості конфлікту інтересів. З цього питання кілька разів висловлювалася і Рада адвокатів України. Наприклад, може виникнути ситуація, коли адвокати одного адвокатського об’єднання представляють осіб з різними процесуальними статусами в рамках одного кримінального провадження. Рада адвокатів України роз’яснила, що власне факт представництва не може свідчити про конфлікт інтересів, якщо немає інших доказів конфлікту, наприклад, передача інформації одним адвокатом іншому на користь одного з клієнта.

Лектор наголосив, що питання наявності конфлікту інтересів адвокат повинен з’ясовувати на стадії прийняття доручення. Якщо про наявність конфлікту інтересів стало відомо в ході виконання обов’язків, то адвокат зобов’язаний негайно повідомити про це свого клієнта. Якщо клієнт погодиться на подальшу співпрацю — адвокат може продовжувати роботу, в іншому випадку дія договору припиняється.

Адвокат повинен поводитися доброчесно і ухилятися від завідомо неправдивих заяв, подання неправдивих доказів або інформації. Володимир Поліщук повідомив, що в деяких країнах адвокат, якому стало відомо про винуватість його підзахисного в інкримінованому злочині, щоб не вводити суд в оману, повинен вийти зі справи, в інших країнах такий адвокат не може вибудовувати свою лінію захисту на невинуватості клієнта, тільки на неприпустимості доказів. За нашим законодавством, адвокат не зобов’язаний надавати будь-якої інформації, що є предметом адвокатської таємниці, і не несе за це відповідальності, однак, у той же час він зобов’язаний дотримуватися принципу доброчесності.

Спікер звернув увагу на те, що адвокат має право відмовитися від доручення клієнта, виходячи з будь-яких причин і без їх пояснення.

Профільний закон встановлює певні рамки для визначення гонорару (складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини). А Правила адвокатської етики уточнюють, що адвокат має право визначити розмір гонорару, виходячи з власних міркувань. Проте гонорар повинен бути об’єктивним.

Володимир Поліщук додав, що клієнт має право розірвати договір з адвокатом в односторонньому порядку, і така ініціатива не є показником незадовільної роботи адвоката.

«Адвокат повинен ретельно вивчати справу і готуватися до кожної процесуальної дії. Непрофесійно з боку адвоката, коли в ході судового розгляду сторона обвинувачення або суду знають матеріали справи ліпше за захисника», — розмірковує лектор.

Адвокат повинен піклуватися також про свій зовнішній вигляд — бути охайним і чистим, пунктуальним. У своїй громадській, публічній, соціальній діяльності адвокат повинен уникати методів, які применшують престиж професії та авторитет адвокатури.

Також спікер зупинився на нюансах дисциплінарного провадження стосовно адвокатів. Наприклад, розповів про те, що якщо дисциплінарну скаргу подано членом органу адвокатського самоврядування або щодо члена органу адвокатського самоврядування, то скарга направляється до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, яка, у свою чергу, перенаправляє її для розгляду до іншої регіональної КДКА.

Дотримання законності (стаття 7), неприпустимість конфлікту інтересів (стаття 9) та повага до адвокатської професії (стаття 12) — ці статті Правил адвокатської етики, за інформацією Володимира Поліщука, превалюють у дисциплінарних провадженнях щодо адвокатів.

«Я раджу всім адвокатам строго дотримуватися Правил адвокатської етики. У разі виникнення будь-яких сумнівів щодо питання обрання моделі поведінки — звертатися до Ради адвокатів України за роз’ясненнями. Також потрібно належним чином дотримуватися закону і тільки підвищувати авторитет адвокатури», — завершуючи лекцію, підкреслив Володимир Поліщук.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик