LHS DH: експерти впевнені, що створення єдиної потужної організації арбітражних керуючих дасть змогу вивести професію на новий рівень

Шляхи вирішення питань, пов’язаних зі створенням єдиної асоціації арбітражних керуючих, шукали учасники LHS Discussion Hub. У фокусі їхньої уваги — реєстрація арбітражних керуючих та визначення кола осіб, які мають право на об’єднання в професійну асоціацію, права і компетенція самокерованої асоціації арбітражних керуючих, права арбітражних керуючих перед професійним співтовариством, основні принципи майбутнього кодексу правил етики арбітражних керуючих. Модерували LHS Discussion Hub Олена Волянська, партнер Юридичної групи LCF, та Олександр Бірюков, науковий радник Юридичної групи LCF, д.ю.н.

Пані Волянська зазначила, що тема саморегулівної організації арбітражних керуючих обговорюється практично щотижня. «Поки не буде підписаний і набуде чинності Кодекс України з процедур банкрутства очікувати на створення потужної та єдиної саморегулівної організації не доводиться», — зазначила вона. У той же час модератор назвала найближчу можливу дату підписання документа — 17 квітня.

«Ми з 2013 року намагаємося працювати над формуванням єдиної саморегулівної організації», — розповів Вячеслав Лецкан, арбітражний керуючий, голова ради Всеукраїнської саморегулівної організації арбітражних керуючих «Асоціація антикризового менеджменту». Більше того, за його словами, в шести офіційно зареєстрованих саморегулівних організаціях членами є одні й ті ж арбітражні керуючі. «Ми всі пам’ятаємо прислів’я: якщо ти присутній скрізь, отже, тебе немає ніде», — відзначив він.

За словами пана Лецкана, основна проблема неефективності саморегулівної організації полягає в тому, що арбітражні керуючі не бачать реальної допомоги в своїй роботі. «Якщо законодавець дасть реальні повноваження і функції саморегулівній організації, то, можливо, ми отримаємо якісно інший рівень роботи арбітражних керуючих, які зможуть працювати у рамках нового кодексу» — переконаний доповідач.

«Я б хотів, аби єдина саморегулівна організація реально об’єднала арбітражних керуючих, але це можливо лише в тому випадку, якщо арбітражні керуючі зможуть відчувати реальний захист своїх прав та інтересів» — впевнений Вадим Кізленко, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери», арбітражний керуючий. У той же час він скептично ставиться до створення єдиної професійної організації після набуття чинності нормами кодексу. На його думку, сьогодні арбітражним керуючим нічого не заважає об’єднатися в єдину організацію, повноважну представляти їхні інтереси і захищати права.

У продовження дискусії Олена Волянська нагадала норми кодексу, що регулюють порядок скликання з’їзду і створення організації самоврядування арбітражних керуючих.

Як бачить регулятор ключові завдання з організації цього процесу, розповів Юрій Моісеєв, директор Департаменту з питань судової роботи та банкрутства Міністерства юстиції України. За його словами, на плечі Мін’юсту покладається обов’язок організації проведення з’їзду, і міністерство вже активно над цим працює. Причому він звернув увагу, що обов’язку розробляти якісь типові статутні документи у міністерства немає. «На цьому з’їзді ми побачимо, чи є спільнота арбітражних керуючих. Наскільки вона готова до самостійної роботи», — відзначив пан Моїсєєв.

У свою чергу, Владислав Філатов, керівник експертної групи з питань банкрутства Директорату правової політики в сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів Міністерства юстиції України, зазначив, що міністерство вивчає й аналізує досвід попередніх з’їздів (наприклад, приватних виконавців) і всі недоліки буде проаналізовано та усунено.

У той же час він звернув увагу, що в чинному законі передбачено сім пунктів, які визначають принципи роботи саморегулівних організацій. При цьому сьогодні виконується тільки один пункт — представництво в кваліфікаційній та дисциплінарній комісії.

«У кодексі їх ще більше. У зв’язку з цим виникає справедливе запитання: а чи будуть вони виконуватися і використовуватися?» — запитав доповідач. Більше того, за словами пана Філатова, арбітражні керуючі вже сьогодні повинні мати розуміння того, для чого їм потрібна єдина організація арбітражних керуючих.

Повертаючись до питань розробки статутних документів і процесів проведення з’їзду, Олена Волянська зазначила, що є ризик оскарження рішень, прийнятих вузьким колом арбітражних керуючих, оскільки справді єдиного розуміння питань і об’єднання спільноти немає.

«Прогнозувати, чи будуть оскаржені ті чи інші рішення, все одно, що гадати на кавовій гущі», — стверджував Юрій Моісеєв. У той же час він наголосив, що міністерство має намір підготувати платформу для проведення з’їзду. При цьому він запевнив учасників, що Мін’юст не нав’язуватиме ту чи іншу редакцію установчих документів.

«Сама ідея створення єдиної самоврядної організації арбітражних керуючих буде похована, якщо Мін’юст рекомендуватиме типові документи» — підтримав позицію міністерства в цьому питанні Сергій Донков, радник ЮФ Evris, член дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, віце-президент ВГО «Саморегулівна організація фахівців конкурсного процесу». Він упевнений, що не варто чекати відповіді на ряд питань, які сьогодні стоять на порядку денному, від держави і регулятора, оскільки вони вже закладені в кодексі. «Саморегулювання має починатися сьогодні, але хто стане ініціатором, на жаль, поки не зрозуміло», — зазначив спікер.

У той же час Олена Козак, начальник відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції в Київській області, переконана, що в питанні комунікації арбітражних керуючих сьогодні не має виникнути особливих проблем. Вона запропонувала створити єдиний електронний майданчик для всіх арбітражних керуючих, на якому й обговорити всі нагальні питання щодо проведення з’їзду і підготовки всіх необхідних документів. «Як мінімум ви побачите активних представників спільноти, які заявили про себе шляхом реєстрації на майданчику», — наголосила пані Козак.

Олена Волянська підтримала цю ідею, нагадавши про існування електронного підпису, який дозволить ідентифікувати арбітражного керуючого. З іншого боку, може виникнути питання матеріально-технічного забезпечення платформи. Можливо, за її словами, цей обов’язок можна покласти на саморегулівні організації.

Учасники дискусії також обговорили проблемні аспекти ведення Єдиного реєстру арбітражних керуючих, права і компетенції самоврядної організації та основні принципи правил етики арбітражних керуючих.

Підбиваючи підсумки заходу, всі зійшлися на думці, що створення єдиної організації з чіткою і зрозумілою структурою та наявністю певного пулу повноважень дасть змогу вивести професію арбітражних керуючих на новий, більш високий рівень.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик