На відміну від більшості інших ресурсів електроенергія в промислових масштабах не зберігається, отже, мета «Укренерго» — збалансувати цей процес, відзначив Максим Юрков

У рамках Спецкурсу для адвокатів енергетичного сектору лекцію на тему «Новий ринок електроенергії — виклики правозастосування» прочитав Максим Юрков, член правління НЕК «Укренерго». Він нагадав, що 1 липня 2019 року було відкрито новий вид ринку електричної енергії та зазначив, що цей ринок передбачає не один сегмент, де зустрічаються найкращі за ціною пропозиції з боку продавця і покупця. За словами лектора, наразі є такі учасники ринку: виробники (АЕС, ТЕЦ і ТЕС, ГЕС і ГАЕС, ВДЕ) та споживачі (кінцеві покупці, постачальники, оператори системи розподілу, трейдери).

Щоб слухачі зрозуміли, яким чином електроенергія потрапляє до споживачів, лектор звернув увагу на питання балансу, оскільки, відповідно до технологічних параметрів, кількість виробленої електроенергії має співпадати з кількістю спожитої в реальному часі. На відміну від більшості інших ресурсів електроенергія в промислових масштабах не зберігається, отже, мета «Укренерго» — збалансувати цей процес, інакше може статися технологічний збій або блекаут.

Обсяги споживання електроенергії змінюються впродовж доби і для балансування попиту є такі сегменти ринку: ринок за двосторонніми договорами, ринок на добу наперед, внутрішньодобовий ринок та балансуючий ринок. Окремо варто відзначити ринок допоміжних послуг — на ньому придбаваються резерви у вигляді послуги. Ці п’ять сегментів ринку і створюють ринок електричної енергії.

Максим Юрков ознайомив слухачів Legal High School з блоком нормативних актів, які регулюють відносини на ринку електроенергії.

Характеризуючи типи ринків електроенергії, лектор описав схему роботи на ринку двосторонніх договорів та зазначив, що угоди між споживачами і постачальниками на цьому ринку укладаються на найбільш тривалий період (до року) і реєструються в операторів системи передачі та розподілу електроенергії.

Більш короткотривалі угоди укладаються на ринку на добу наперед (сьогодні — угода, завтра — постачання). Схематично цей ринок має такий вигляд: виробник укладає угоду з оператором ринку, а той, у свою чергу, — з постачальниками електроенергії, передавальними та розподільними підприємствами і трейдерами. Ціна на такому ринку визначається балансом попиту і пропозиції.

Внутрішньодобовий ринок, за словами лектора, являє собою систему відносин між оператором та учасниками ринку, яка забезпечує купівлю-продаж продуктів електроенергії на поточну добу. Суб’єктами ринку є ті самі учасники, що і на ринку на добу наперед, а от ціна електроенергії вільна (ринкова) і визначається за принципом ціноутворення за «заявленою (пропонованою) ціною».

На балансуючому ринку відбувається купівля-продаж електроенергії для балансування в реальному часі обсягів виробництва, імпорту електричної енергії, її споживання та експорту і врегулювання системних обмежень в ОЕС України. Ціна електроенергії на цьому ринку визначається на рівні маржинальної ціни балансуючої електричної енергії у кожній зоні за кожний розрахунковий період відповідно до правил ринку.

На ринку допоміжних послуг оператор системи передачі купує допоміжні послуги для забезпечення сталої та надійної роботи ОЕС України та забезпечення якості електричної енергії. Ціна на цьому ринку визначається шляхом проведення відповідного аукціону на закупівлю допоміжних послуг та формується окремо для кожного учасника.

Роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів в електричній енергії та пов’язаних з цим послуг. Максим Юрков вказав суб’єктів цього ринку, описав відносини між ними та зазначив, що роздрібні ціни розраховуються за методикою, затвердженою регулятором.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик