«Не завжди варто одразу заявляти про неприпустимість доказів» — переконаний Віктор Дума, адвокат Asters

«Пред’явлення доказів суду і дослідження доказів у суді. Чим важливі обидві стадії. Коли доречно заявляти про неприпустимість доказів?» — ці питання під час лекції розкрив Віктор Дума, адвокат Asters.

«Дослідження доказів у суді — одна з ключових стадій, коли адвокат може проявити свою завзятість і знайти порушення, допущені в ході зібрання доказів» — окреслив актуальність заданої тематики Віктор Дума.

Адвокат запропонував почати з теоретичної частини та розглянути, які докази Кримінальний процесуальний кодекс (КПК) України визнає неприпустимими.

Так, відповідно до чинного КПК України, докази є недопустимими, коли порушена процедура їх отримання. Таке формулювання надає адвокату можливість для маневрів, бо не конкретизується, які саме порушення можна вважати порушенням процедури. І все ж, стаття 87 КПК України роз’яснює випадки неприпустимості доказів, отриманих в результаті істотного порушення прав і свобод людини. Так, неприпустимими визнаються докази, отримані в результаті здійснення процесуальних дій, які потребують попереднього дозволу суду, без такого дозволу або з порушенням його істотних умов. Наприклад, слідчий прийшов провести обшук без постанови слідчого судді або коли суддя відмовив у проведенні обшуку. Прикладом з практики Віктор Дума назвав випадок проведення негласних слідчих розшукових дій, коли не було судового дозволу на проведення таких слідчих дій. Також поширеними є випадки, коли докази були отримані з порушенням права на захист. Наприклад, коли особа просила надати їй адвоката, а його не дали, або коли передбачено обов’язкову участь адвоката. Суттєвим порушенням КПК України вважається не роз’яснення особі права відмови від показань, права не свідчити проти себе. Адвокату необхідно звертати увагу, чи є в протоколі допиту підпис особи про те, що особа ознайомлена з правом не свідчити проти себе. Докази визнаються неприпустимими, якщо були отримані з показань свідка, який у подальшому був визнаний підозрюваним.

Коли доцільно заявляти про неприпустимість доказів? Не завжди варто одразу заявляти про порушення процедури отримання доказів, і підходити до цього питання необхідно зважено, переконаний Віктор Дума. Якщо на стадії досудового розслідування поспішити і вказати, в чому полягає порушення процедури, то сторона обвинувачення може виправити свої помилки. Адвокат повинен розуміти, коли саме час заявляти про неприпустимість, підкреслив Віктор Дума.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик