Обшук — це своєрідне визнання для бізнесу, відзначає Євгеній Солодко, партнер Sayenko Kharenko

Модуль «Нюанси досудового слідства проти білих комірців» у Lеgal High School відкрила лекція Євгенія Солодка, партнера Sayenko Kharenko, який розповів про підготовку клієнта до обшуку та нюанси супроводу цієї слідчої дії захисником.

Обшук — з цією слідчою дією рано чи пізно зіткнеться будь-який адвокат, котрий спеціалізується на захисті клієнтів у рамках кримінального провадження. White collar crime — у цьому випадку не виняток, відзначає спікер. «Зі способу збору доказів обшук уже давно перетворився на метод процесуального примусу», — констатує Євгеній Солодко. За його словами, у реаліях роботи правоохоронної системи України на один із ключових постулатів статті 2 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України (розпорядження про те, що особу не може бути піддано необґрунтованому процесуальному примусу і що до кожного учасника кримінального провадження повинна застосуються належна правова процедура) дуже часто закривають очі.

«Обшук — це своєрідне визнання для бізнесу» — ще один меседж, озвучений лектором. Якщо до компанії приходять правоохоронці з обшуком — це підтвердження успіху підприємницької діяльності, пояснює Євгеній Солодко, додаючи: ця слідча дія — певна фіналізація; першими «дзвіночками» до того, що ваша компанія потрапила в поле зору силовиків, будуть банальні запити в порядку статті 93 КПК України і лише набагато пізніше «незвичайні ситуації», які можуть свідчити про заходи, що проводяться в рамках негласних слідчих (розшукових) дій.

До обшуку повинен бути готовий кожен суб’єкт господарювання, тому адвокат повинен знати всі проблемні зони компанії (у 80% випадків слабкою ланкою є персонал!) і порадити клієнтові провести належну профілактичну роботу. Останню лектор умовно розділив на два види: технічна і кадрова. Євгеній Солодко радить завчасно подбати про безпеку офісного приміщення: встановити зовнішні камери, забезпечити належне відеоспостереження внутрішніх приміщень, забезпечити захист інформації, контролювати «чистоту» робочих місць співробітників тощо.

Кадрові профілактичні заходи — більш складна матерія, визнає Євгеній Солодко, адже в багатьох ситуаціях вирішальним якраз є людський фактор. За словами лектора, персонал компанії потрібно підготувати до можливого обшуку, провести належний інструктаж і запам’ятати золоте правило: спілкуватися із силовиками повинна «одна голова», а всі інші співробітники — зберігати мовчання, максимум давати односкладові відповіді, мовляв «я рядовий співробітник, нічого не знаю». «Провівши таку профілактичну роботу, ви не тільки забезпечите належну фіксацію обшуку та упередите можливий витік інформації від співробітників, але й отримаєте певну перевагу перед слідчим, який не зможе вдатися до будь-яких хитрощів і буде змушений діяти в рамках процесуального закону», — резюмує спікер.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик