Олександр Онуфрієнко та Микола Мельничук ознайомили слухачів LHS з новелами фінансового моніторингу

Із завершальною лекцією, присвяченою новелам фінансового моніторингу, в рамках спецкурсу LHS для адвокатів банківського сектору виступили Олександр Онуфрієнко, партнер Asters, та Микола Мельничук, старший юрист Asters.

Лектори відзначають, що новий закон (йдеться про Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» вводить ризик-орієнтований підхід, удосконалює процедури розкриття суб’єктами господарювання своїх кінцевих бенефіціарів власників (контролерів) і посилює вимоги до виявлення суб’єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ) бенефіціарів власників своїх клієнтів, а також вимагає охоплення перевіркою віртуальних активів. Олександр Онуфрієнко підкреслює, що цей закон максимально уніфікує національні вимоги до вимог усіх європейських директив, і тепер наші банки та інші фінансові установи повинні будуть дотримуватися не стільки норм конкретних інструкцій, скільки принципів законодавства, як це роблять іноземні колеги. Тепер кожен СПФМ зобов’язаний розробити свої не формальні, а дуже конкретні інструкції щодо того, яким чином здійснюватиметься ризик-орієнтований підхід, і ці інструкції повинні чітко відповідати суті операцій цієї установи.

Микола Мельничук також резюмує, що законом вводиться двадцять нових термінів і всі вони досить об’ємні і невичерпні.

Серед першочергових заходів — вимоги закону частково дублюють попередні, однак введено і зовсім нові. Лектори перерахували необхідні заходи, які варто взяти до уваги, і змінити СПФМ: зокрема, оновити внутрішні документи з використанням нових вимог; виявляти і звітувати про порогові і підозрілі операції; забезпечити функціонування належної системи управління ризиками; забезпечити моніторинг фінансових операцій на предмет їх відповідності наявної інформації про клієнта, включаючи інформацію про джерело коштів; документувати свої рішення для можливості доведення їх обґрунтованості надалі; забезпечувати захист whistleblowers; контролювати несудимість керівників і контролерів, а також не допускати формування свого статутного капіталу за рахунок непідтверджених джерел.

Олександр Онуфрієнко звернув увагу на те, що деклароване основне завдання нового акта, з одного боку, є посиленням уваги до тих суб’єктів та операцій, які вимагають цього посилення, а з іншого — закон декларує те, що звичайні операції звичайних осіб не підлягають такому, суто формальному, контролю. Це реалізація відомого принципу «знай свого клієнта».

Також спікери зосередили увагу на питанні відповідальності. Отже, змінені підходи щодо відповідальності СПФМ за порушення законодавства: розширено перелік заходів впливу, збільшені розміри штрафів, визначено обставини скоєного порушення, які можуть враховуватися при визначенні виду заходів впливу та розміру штрафу, посилено відповідальність за статтями 166-9 і 188-34 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також статтею 209-1 Кримінального кодексу України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик