Олександр Собкович: електронні докази стануть основою електронного судочинства вже у найближчому майбутньому

Про що необхідно пам’ятати, подаючи електронні докази, розповів слухачам Lеgal High School адвокат, партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Олександр Собкович.

Лектор нагадав слухачам, що 15 грудня 2017 роду набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». Цим законом до КАС України введено новий вид доказів — електронні докази, яким присвячено дві статті — 99 і 100.

За цими статтями, електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, які мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, графічні, голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі.

Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам’яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях зберігання даних в електронній формі (у тому числі в мережі інтернет).

Лектор наголосив, що електронні докази подаються до суду в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», хоча законом може бути визначено й інший порядок посвідчення електронної копії електронного доказу.

Пан Собкович нагадав, що відповідно до статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним цифровим підписом автора. При цьому електронна копія електронного документа засвідчується в порядку, встановленому законом, а копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, засвідчене в порядку, встановленому законодавством.

Нова редакція КАС України також передбачає, що учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, засвідчених у порядку, визначеному законом, при цьому паперова копія електронного доказу не вважатиметься письмовим доказом. Учасник справи, який подає копію електронного доказу, повинен відзначити про наявність у нього або іншої особи його оригіналу.

Слухачі освітньої платформи LHS дізналися про структуру і функціонування Єдиної судової інформаційної системи і способи подачі електронних доказів з її допомогою. Олександр Собкович наголосив на тому, що нові способи документообігу все ширше застосовуються в нашій країні: «Сьогодні ДФС України є прогресивною державною установою, в якій запроваджено електронний документообіг у частині прийому звітності».

Лектор проілюстрував актуальність теми за допомогою кейсів із судової практики Європейського суду з прав людини з урахуванням використання електронних документів, а також звернув увагу слухачів Lеgal High School на проблемні аспекти застосування електронних доказів і відповів на запитання.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик