Оподаткування в агробізнесі — тема лекції Андріани Мартинів

Кого і якими податками обкладають в агробізнесі, розповіла слухачам Legal High School Андріана Мартинів, радник Crowe LF Ukraine. Вона ознайомила присутніх з особливостями організаційної структури типового українського агропідприємства та видами податків, що можуть сплачувати агровиробники. Серед них — земельний податок, податок на нерухомість та податок на прибуток.

Крім того, для аграріїв є спеціальні режими оподаткування, скажімо єдиний податок (4 група). За словами лектора, це спеціальний податковий режим, що звільняє від сплати податку на прибуток, податку на майно (але лише сільськогосподарських товаровиробників), земельного податку та рентної плати за спеціальне водовикористання (особливо актуально для південних областей, де активно використовується зрошення), до того ж орендодавці не сплачують земельний податок, якщо орендар їх земельної ділянки перебуває на єдиному податку.

Андріана Мартинів підкреслила, що для того, аби аграрний виробник мав право на оподаткування єдиним податком 4 групи, 75% його виручки має надходити від реалізації сільськогосподарських товарів. З 2018 року на єдиному податку можуть бути фізичні особи — підприємці, які працюють у формі сімейного фермерського господарства (від 2 до 20 га) (стаття 291 Податкового кодексу України).

Об’єктом оподаткування єдиним податком є площа землі, а базою — нормативна грошова оцінка цієї землі. Ставка єдиного податку за ріллю, сіножаті та пасовища складає з 2019 року 0,95% нормативно-грошової оцінки.

Проблемним питанням, за словами лектора, є запровадження використання для цілей оподаткування Всеукраїнської нормативної грошової оцінки землі (НГО), що передбачає отримання витягу про оцінку на кожну земельну ділянку. Нові правила почали діяти з 1 січня 2019 року на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 листопада 2018 року №552, який не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, відтак не набув чинності, до того ж про таку Всеукраїнську НГО не згадується в Законі «Про оцінку земель».

Говорячи про обіг земельних ділянок і оподаткування, лектор наголосила, що у разі якщо платник єдиного податку надає сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду в оренду іншому платникові єдиного податку, орендована площа земельних ділянок не може включатися до декларації з податку орендаря, а враховується у такій декларації орендодавця. Якщо ж платник єдиного податку орендує сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду в особи, яка не є платником податку, орендована площа земельних ділянок включається до декларації з податку орендаря.

Лектор дала поради щодо розрахунку орендної плати для цілей оподаткування, розповіла про особливості суборенди та оподаткування втрат урожаю.

До найтиповіших помилок агропідприємств у податковій царині Андріана Мартинів віднесла відсутність документів (сертифікати якості тощо), розбіжності у статистичних та податкових обліках, урожайність, відсутність лімітів на списання пального, акциз, незареєстроване право оренди та питання розрахунку частки сільськогосподарської продукції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик