Особливості земельної реформи та очікування щодо відкриття ринку земель розкрив Віталій Жадобін

Про належне оформлення права власності на земельні ділянки та очікування щодо відкриття ринку земель у рамках спецкурсу «Законодавчі новели — 2021» говорив Віталій Жадобін, адвокат, партнер-засновник SENSUM law firm. За його словами, земельна реформа передбачає, крім іншого, поетапне запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, наповнення Державного земельного кадастру даними стосовно всіх земельних ділянок країни, завершення інвентаризації земель державної власності.

Є Урядова концепція розвитку земельних відносин, вона є довгостроковою та розрахована до 2030 року. Ця Концепція передбачає ставку на об’єднані територіальні громади (громада в розумінні уряду є базовим рівнем земельних відносин) як один з етапів децентралізації; передбачена передача повноважень щодо розпорядження землею, а також повноважень щодо контролю за екологічним станом і родючістю ґрунтів.

«Як адвокат я знаю, що іноді в питаннях, які в теорії є зрозумілими, на практиці виникають численні перешкоди, проблеми та непорозуміння, що в цілому є нормальним процесом», — відзначив пан Жадобін.

У ході майбутньої земельної реформи, а саме — відкриття ринку землі, на відміну від інших нормативних актів найбільш суттєвих змін зазнав Земельний кодекс України. Так, стаття 131 ЗК України з 1 липня 2021 року передбачатиме такі умови консолідації земель: у загальній площі сільськогосподарських земель у громадянина України не може перебувати більше, ніж 10 тис. га. Тотожні умови встановлені також і для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України, учасником яких є відповідні належні суб’єкти. Разом із тим встановлюється додатковий перехідний період (до 1 січня 2024 року), протягом якого набувачами землі можуть бути виключно громадяни України із обмеженням площі — не більш ніж 100 га. Декларується заборона продажу землі державної та комунальної власності.

Віталій Жадобін підкреслив, що на Кабінет Міністрів України законом покладено обов’язок щодо розробки певних норм і положень щодо перевірки відповідності покупців земельних ділянок вимогам щодо «набувачів», а також обов’язок із розробки та впровадження певних механізмів державної підтримки фермерів та осіб, які бажають здійснювати сільськогосподарську діяльність.

Окрім цього, адвокат розповів про нюанси перевірки положень закону на предмет відповідності Конституції України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик