Особи можуть бути позбавлені батьківських прав тільки до досягнення дитиною повноліття — Олег Голубничий, MITRAX

Спецкурс із сімейного права Legal High School продовжує свою роботу. У рамках модуля «Права дітей у справах про розлучення» керівник практики сімейного та спадкового права АО MITRAX, адвокат Олег Голубничий розповів про позбавлення батьківських прав, акцентувавши увагу на підставах та особливостях судового розгляду.

За словами лектора, «класичні» причини позбавлення батьківських прав це несплата аліментів та відсутність батька в процесі виховання дитини. Позбавити батьківських прав можна до досягнення дитиною 18-річного віку, проте законодавчо цей момент не врегульовано. Є тільки постанова Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», згідно з яким особи можуть бути позбавлені батьківських прав тільки до досягнення дитиною повноліття. Відновити батьківські права можна також лише до досягнення дитиною 18 років.

Серед юристів, які спеціалізуються на сімейному праві, побутує думка, що особа не може бути позбавлена батьківських прав до досягнення дитиною трирічного віку. Однак спікер спростував цей міф — у його практиці такий випадок був.

При вирішенні питання про позбавлення батьківських прав на практиці виникають труднощі з правильним зазначенням органу опіки. Олег Голубничий наголосив, що Служба у справах дітей не є органом опіки та піклування. Висновок про позбавлення батьківських прав надає орган опіки та піклування в районній адміністрації міста або районній раді. Спікер підкреслив, що жоден законодавчий акт не регулює діяльність органу опіки та піклування з питання позбавлення батьківських прав. Часто вони приймають швидкі, необ’єктивні та формальні рішення і рекомендують позбавляти батьківських прав необґрунтовано. Пан Голубничий оскаржує такі рішення в цивільному суді (в одній із справ він звернувся до адміністративного суду, але суд відмовив у відкритті провадження, тому звернувся до цивільного суду, який відкрив провадження). «Якщо все не на вашу користь, справа про оскарження основного документа (висновку органу опіки та піклування) надає можливість максимально затягнути процес», — акцентував увагу лектор.

Представляючи інтереси відповідача, лектор дотримується однієї з двох тактик. Перша — розробити план, аби батько почав брати активну участь у вихованні дитини, щоб довести, що відсутність батька в житті та вихованні дитини була величезною помилкою і більше не повториться. Інша тактика — зустрічний позов про встановлення графіка зустрічей. Незважаючи на те, що за законодавством особа, позбавлена батьківських прав, має право на зустрічі з дитиною, суди сприймають такі позови (позов про позбавлення батьківських прав та зустрічний позов про встановлення графіка зустрічей) як взаємовиключні і задовольняють лише один.

Які докази готувати при представленні інтересів позивача? Олег Голубничий виділив такі: наявність заборгованості за аліментами (якщо є рішення суду зі сплати аліментів — довідка з органів ДВС; якщо судового рішення немає — виписка з карткового рахунку за останні півроку); відсутність у житті і вихованні дитини; психологічні дослідження дитини; показання свідків (наприклад, педагогів, які часто бачать дитину); звернення до компетентних органів і відповідні звернення; медичні документи; документи, які характеризують сторону; звернення до служби у справах дітей та поліції з адвокатськими запитами.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик