Ознакою незаконного обшуку є надмірне застосування сили правоохоронцями — Євген Ріяко

Про ознаки незаконного обшуку, які повинні розпізнавати навіть неюристи, слухачам Legal High School розповів Євген Ріяко, керуючий партнер ЮК «Ріяко і Партнери». Він зазначив, що в українських реаліях до обшуку має бути готовою будь-яка компанія — незалежно від успішності чи легальності її бізнесу.

Лектор умовно поділив обшук на дві стадії: до приїзду адвокатів та після. Крім того, на його погляд, незаконні обшуки також можна поділити на звичайний незаконний обшук (коли порушується законна процедура його проведення) і просто розбій (коли під виглядом обшуку здійснюється розбійний напад на підприємство з метою його пограбувати). Та й цілі незаконного обшуку можуть бути різними.

Євген Ріяко зазначив, що незаконний обшук найчастіше проводиться із законною метою (для якомога якіснішої фіксації злочину). Проте бувають випадки, коли обшук відбувається з незаконною метою (отримання неправомірної винагороди, зупинка роботи підприємства) або злочинною метою (крадіжка даних чи підрив репутації, крадіжка матеріальних цінностей).

Лектор навів юридичний алгоритм правильного проведення обшуку, звернувши увагу на важливість такого: наявність та правильність оформлення ухвали слідчого судді, повноважень осіб, які проводять обшук, дотримання правил обшуку особливо в частині складання протоколу.

Спираючись на власний досвід, Євген Ріяко навів ознаки правильного проведення обшуку, серед яких виділив адекватність та ввічливість правоохоронців, які пояснюють причину, вручають ухвалу суду, дозволяють усе фотографувати та знімати на відео, пропонують надати документи та речі, які шукають, чекають на адвоката та спілкуються з ним по телефону, ознайомлюють та пояснюють, що написано в протоколі, вручають його копію, пояснюють, коли можуть повернути вилучені предмети, а також вручають повістки на допит на узгоджений зі свідками та адвокатами час.

Ознаками незаконного обшуку, на думку лектора, є надмірне застосування сили правоохоронцями: коли штурм починається відразу, коли до всіх застосовують силу, навіть кайданки, коли у всіх забирають мобільні телефони і не дають викликати адвоката/швидку/поліцію, коли обшук починається з відключення камер відеоспостереження та вилучення відповідних накопичувачів, коли ухвалу суду нібито показують, проте в руки її або копії не дають.

Так само про незаконність обшуку свідчить показове трощення стін та підлоги, брутальне вилучення всього, що бачать, поїздка з підприємства на обшук до домівки керівництва за «добровільною згодою», залякування керівництва та пропозиції «вирішити питання» на місці.

Підсумовуючи сказане, лектор дав поради стосовно дій під час незаконного обшуку, головними з яких є виклик адвоката та поліції, а також відеофіксація всього, що відбувається.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик