Порядок посвідчення форс-мажорних обставин в Україні та за кордоном роз’яснив Андрій Чехонадський

Андрій Чехонадський, керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», розповів про форс-мажор у податкових правовідносинах та особливості документального підтвердження таких обставин в Україні та за кордоном.

Відомо, що платники податків зони проведення АТО звільнені від відповідальності у вигляді штрафних санкцій і пені зі сплати ЄСВ. Але, за словами пана Чехонадського, судова практика у цьому питанні різноманітна. Часто податкові органи дотримуються позиції, що реєстрації платника податків у зоні проведення АТО недостатньо — потрібні додаткові підтверджуючі документи від Торгово-промислової палати України (ТПП).

За результатами розгляду однієї з таких справ Верховний Суд прийняв рішення на користь платника податків, зареєстрованого в зоні проведення АТО. Але контролюючий орган подав апеляцію на це рішення. За словами спікера, рішення Великої Палати Верховного Суду було прийняте з урахуванням практики ЄСПЛ і пріоритету норм податкового законодавства на користь платника податків. Пан Чехонадський порадив звернути увагу на цю справу (№812/292/18), в якій ідеться про те, як адміністрування ЄСВ було передане від пенсійних органів до ДФС у 2013 році, і зазначається, що факту перебування платника податків у зоні проведення АТО досить для того, щоб не нараховувати пеню та штрафи.

Чи можна вважати форс-мажорною обставиною кібератаку вірусом Petya? Відповідь на це запитання дав Харківський окружний адміністративний суд, який був у своєму рішенні категоричний. Зокрема, суд зазначив, що позивач не довів належним чином, що вірус-атака на комп’ютери справді могла бути форс-мажорною обставиною. Це рішення прийняте в листопаді цього року, і поки позивач не подав на нього апеляцію.

ТПП щодо кібератаки висловила таку позицію: кібератака є форс-мажорною обставиною, і ТПП рекомендує звертатися до кіберполіції для підтвердження цього факту. У свою чергу, ТПП може засвідчувати такі факти на підставі відповідного документа кіберполіції.

«Як ви вважаєте, чи може страйк служити доказом наявності форс-мажорних обставин?», — звернувся до аудиторії лектор. За його словами, були випадки визнання ТПП страйку як форс-мажорних обставин.

На завершення лекції пан Чехонадський розповів, як підтверджуються форс-мажорні обставини іноземними юрисдикціями. В Алжирі такі обставини підтверджує Центральний банк Алжиру або орган місцевого самоврядування, при цьому встановленої форми довідки немає. В Австрії такі функції виконує поліція або підприємство контрагента. При цьому встановленої форми довідки, що підтверджує наявність таких обставин, також немає. У Великобританії, Індії, Казахстані також немає документів, що підтверджують наявність форс-мажорних обставин, разом із тим немає й організацій, що займаються їх встановленням. У Греції наявність форс-мажорних обставин підтверджується і підлягає оцінці безпосередньо в судовому порядку.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик