Практичні приклади визначення юрисдикції в суміжних правовідносинах представив Ігор Кравцов, лектор Legal High School

Школу судової практики в Legal High School відкрив блок «Стратегія і тактика судового процесу. Доведення. Протидія процесуальним диверсіям». Про визначення юрисдикції розгляду спору в суміжних правовідносинах розповів Ігор Кравцов, керуючий партнер ЮФ Evris.

Лектор зазначив, що, незважаючи на безліч видів правовідносин, під час цієї лекції йтиметься про види за предметом правового регулювання.

«У судовому аспекті під судовою юрисдикцією прийнято розуміти компетенцію спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя в формі визначеного в законі виду судочинства щодо кола правовідносин», — нагадав пан Кравцов.

Далі він розповів про три основні критерії розмежування юрисдикції: суб’єктний, що визначається за суб’єктним складом правовідносин; предметний, коли характер спірних матеріальних правовідносин часто є ключовим для визначення юрисдикції; і третій критерій, спеціальний, визначається за прямою вказівкою в законі на вид відповідних правовідносин.

Ігор Кравцов також ознайомив слухачів зі статистикою за перше півріччя 2018 року. Зокрема, за кількістю справ безперечним лідером стала адміністративна юрисдикція, на її рахунку 60 092. На другому місці цивільне судочинство з цифрою 41 тисяча справ, далі господарське — 10 723 і кримінальне — 9 916.

Детальніше лектор розповів про суб’єктний і предметний склад справ, які потрапляють під кожну з юрисдикцій.

Ігор Кравцов на практичних прикладах пояснив визначення юрисдикції в найбільш поширених правовідносинах. Перший приклад, який навів лектор, — кредитні правовідносини. За його словами, дуже часто ця категорія справ передавалася між юрисдикціями. У березні минулого року Велика Палата Верховного Суду (ВП ВС) дійшла висновку, що для визначення юрисдикції пріоритетним є боржник (юридична або фізична особа), оскільки вимоги, що випливають з поручительства або застави, є акцесорними. Якщо позов поданий до 15 грудня 2017 року, то юрисдикція цивільна (поручитель — ФО), пояснив лектор.

Наступні спірні правовідносини — виплата дивідендів. У цьому питанні також в липні 2018 року крапку поставила ВП ВС, визначивши, що справи, які виникають між товариством і його учасниками щодо придбання засобів суспільства цими учасниками як дивідендів або про збереження таких коштів без достатніх правових підстав, мають корпоративний характер.

Наступні практичні приклади пан Кравцов навів для розмежування цивільної та адміністративної юрисдикцій, господарської та адміністративної юрисдикції. За його словами, найбільш спірними є спори про оскарження реєстраційних дій. Чітку позицію у цьому питанні ще в 2017 році висловив Верховний Суд України: якщо є спір про право — він належить до господарської юрисдикції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик