Про формування доказової бази порушень під час голосування і підрахунку голосів розповів Богдан Бондаренко

Спецкурс «Правовий супровід виборчих кампаній» модуля «Виборчі спори» LHS продовжила лекція Богдана Бондаренка, експерта з виборчого права, юриста Луганського відділення КВУ, тренера з навчання виборчих комісій. Лектор розповів про формування доказової бази порушень під час голосування і підрахунку голосів.

Однією з проблем, яка також може стати і можливістю, що виникає під час виборчого процесу, яку озвучив пан Бондаренко, є прийняття політико-правових рішень. Наприклад, проведення повторних виборів у деяких округах. Щодо можливості, він повідомив, що прийняттю політико-правових рішень передує формування громадської думки про порушення у разі неможливості збору хорошої доказової бази.

Крім того, лектор навів приклади збору доказів і реальні проблеми, які можуть постати перед виборчою комісією або кандидатом.

Розповідаючи про завдання документування порушень, лектор повідомив, що в першу чергу потрібно мати підтверджуючі документи для інформаційних повідомлень для ЗМІ та міжнародних спостерігачів і політиків. До слова цей фактор є своєрідною «політичною» складовою політико-правових рішень щодо можливих наслідків порушень.

Друге завдання документування — юридичне підтвердження. Воно стосується скарг, поданих до виборчих комісій або суду. Це вже, за словами спікера, «юридична» складова політико-правових рішень за наслідками, що вже настали.

Ключовою ж дилемою, за словами лектора, в процесі збору доказів є або неможливість їх збору, або те, що вони не будуть бездоганними.

На прикладі аналізу статей Закону України «Про вибори Президента України» Богдан Бондаренко розповів про порядок збору доказів.

Щодо офіційних спостерігачів, лектор звернув увагу на статтю 69 Закону. Зокрема, офіційний спостерігач від партії, кандидата на пост Президента України, громадської організації має право робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування. Але проблема, за словами лектора, незважаючи на таке право, виникає в кількості і якості техніки, що необхідні для всіх виборчих комісій.

Стаття містить оціночне судження в частині прав офіційних спостерігачів. Лектор зазначив, що йдеться про право «вживання необхідних заходів у рамках законодавства про припинення протиправних дій під час голосування та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці».

Богдан Бондаренко порекомендував у першу чергу звертати увагу на підтверджуючі документи для інформаційних повідомлень (ЗМІ та міжнародних спостерігачів і політиків). «Навіть якщо докази не будуть прийняті в кримінальному чи адміністративному процесі, вони дадуть змогу сформувати громадську думку і політичну волю «відновити довіру», усунути порушення, переголосувати, не враховувати «проблемні» ділянки/округу тощо», — підбив підсумки експерт.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик