Про особливості подання апеляційних і касаційних скарг розповіла спікер LHS Олена Перцова

На що звертати увагу при подачі апеляційних і касаційних скарг, слухачам Школи судової практики Legal High School розповіла Олена Перцова, радник ЮФ Aequo.
На початку лекції спікер проаналізувала особливості апеляційного провадження, звернувши увагу на те, що подавати апеляційну скаргу можуть учасники справи (сторони і треті особи), а також особи, які не брали участі в справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси чи обов’язки. Проте частина 2 статті 255 ГПК України містить певні відмінності: апеляційні скарги можуть подавати тільки учасники справи.
За словами пані Перцової, саме ГПК України найбільше виділяється з-поміж процесуальних кодексів. До прикладу, у ГПК України зазначено, що апеляційну скаргу можна подавати на рішення суду першої інстанції, а в КАС України та ЦПК України це положення деталізоване: оскаржувати рішення можна як повністю, так і частково. Однак лектор переконана, що можна проводити аналогію між цими процесами, адже в судовій практиці не було відмов у відкритті апеляційного провадження в господарському процесі через те, що рішення оскаржувалось частково.
Олена Перцова розповіла про оскарження різних ухвал суду першої інстанції, а також порадила ознайомитися з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Пєлєвін проти України», в якому суд відзначив, що одним із аспектів права на суд є доступ до суду, проте це право не є абсолютним і може підлягати дозволеним по суті обмеженням, зокрема, щодо прийнятності скарг. Такі обмеження не повинні шкодити самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також повинна бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою. Це положення, на думку спікера, буде дуже корисним для всіх практикуючих юристів, адже воно мінімізує кількість зловживань.
Лектор розібрала відповідні новели процесуальних кодексів. Так, у господарському процесі з’явилась «диверсія»: на відміну від ЦПК України та КАС України, апеляційну скаргу необхідно направляти лише іншій стороні у справі, тоді як такого обов’язку для третіх осіб не встановлено. У судовій практиці одного лише Київського обласного апеляційного суду є 46 справ, де апеляційну скаргу не було прийнято через відсутність підтвердження відправлення матеріалів третім особам.
Описуючи особливості касаційного оскарження, лектор, зокрема, відзначила, що в цьому випадку перелік ухвал, які можна оскаржувати, є виключним.
Дискусійним виявилось питання підтвердження повноважень захисника у судовому провадженні. Відповідно до законодавства, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або виданим згідно із законом ордером. Проте часто суди хочуть бачити оригінали всіх документів, інколи навіть включно з договором про надання правової допомоги. Олена Перцова процитувала ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі №813/1457/17 від 21 травня 2018 року: «Касаційна скарга … підписана адвокатом ХХХ як представником позивача. На підтвердження своїх повноважень підписант надав лише довіреність і копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю… Однак відповідно до положень статті 59 КАС України та Закону №5076-VI адвокату необхідно надати: ордер адвоката та завірений підписами сторін витяг з договору про надання правової допомоги або сам договір (оригінал, а не його ксерокопії) про надання такої допомоги».
Також, до прикладу, судом було відмовлено у розгляді справи через ненадання відповідних доказів права особи представляти сторону захисту в ролі адвоката в ухвалі Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №910/17213/17 від 21 травня 2018 року, оскільки в довіреності були вказані лише серія і номер паспорта, місце реєстрації, але не було зазначено, що особа була уповноважена товариством представляти інтереси заявника на підставі договору про надання правової допомоги.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик