Про способи отримання доступу до матеріалів справи розповів партнер АО Barristers Денис Пономаренко

Доступ до матеріалів справи на початкових стадіях — запорука відкритої процесуальної боротьби в змагальному процесі, вважає партнер АО Barristers Денис Пономаренко.

Він почав свою лекцію у Lеgal High School з прикладів, коли кримінальні провадження використовувалися з метою тиску на бізнес, зазначивши, що нова редакція Кримінального процесуального кодексу України доповнена статтею 62, у частині 3 якої зазначається, що особа, на майно якої накладено арешт, має такі ж права, як і підозрюваний. А це, у свою чергу, дає право захисту ознайомлюватися з матеріалами справи. Якщо в доступі до матеріалів буде відмовлено — таку відмову можна оскаржити. Іноді в ознайомленні з матеріалами слідчої справи відмовляють слідчі судді, хоча така практика не є повсюдною і залежить від конкретного суду.

Лектор нагадав, що до внесення змін до КПК України в адвоката була можливість запиту на проведення експертизи, що служило захисту клієнта. Зараз Закон України «Про адвокатуру» не дозволяє подавати адвокатські запити і на підставі отриманих документів здійснювати захист. Хоча презумпція невинності і не вимагає збору доказів, проте реалії свідчать, що це правило постійно порушується, починаючи з внесення до ЄРДР з формулюванням «скоїв злочин».

Лектор рекомендував використовувати сучасні технології, в тому числі позиціонування мобільних телефонів щодо вишок мобільного зв’язку, для доказу невинуватості, проілюструвавши таку можливість прикладами з власного досвіду.

У разі повідомлення про підозру або затримання матеріалами для адвоката будуть клопотання слідчого про ці процесуальні дії, а також протоколи обшуку. При цьому лектор зазначив, що важливо стежити, щоб ці документи були оформлені належним чином. В іншому випадку — подавати скаргу на незаконні дії слідчого. Якщо заяв зі скаргою у справі не буде, суддя може знехтувати цими порушеннями. Порушення можна фіксувати і шляхом подання заяв про відвід слідчого або прокурора.

«Тактика захисту складається із збирання доказів порушень з боку слідства або порушення підсудності слідчого судді, що дає змогу визнати незаконними докази, зібрані проти клієнта», — підкреслив Денис Пономаренко.

Він закінчив лекцію дискусією, під час якої слухачі Lеgal High School мали змогу з’ясувати деталі обговорюваної теми з посиланням на юридичну практику лектора.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик