Про судову практику у кримінальних провадженнях щодо легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, розповів Віталій Циктіч

Свою лекцію про актуальну судову практику у кримінальних провадженнях за статтями 209, 209-1, 258-5 КК України Віталій Циктіч, заступник голови Шевченківського районного суду м.Києва, розпочав з історії імплементації в українське законодавство норм, що регулюють питання відповідальності за легалізацію доходів, одержаних злочинним шляхом.
Лектор нагадав, що поняття «доходи, отримані злочинним шляхом» міститься в профільному законі. Водночас стаття 209 КК України розкриває поняття суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів. Зокрема, під ним мається на увазі діяння, за яке Кримінальним кодексом України передбачено основне покарання у вигляді позбавлення волі або штрафу в розмірі понад 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або діяння, вчинене за межами України, якщо воно визнається суспільно небезпечним протиправним діянням, що передує легалізації (відмиванню) доходів, за кримінальним законом держави, де воно було вчинене, і є злочином за КК України, внаслідок вчинення якого незаконно одержані доходи.
Віталій Циктіч, аналізуючи цю норму, навів як приклад вирок, винесений в лютому ц.р. Відповідно до фабули справи громадянин України увійшов у змову з громадянином РФ, який збував наркотичні засоби за електронні гроші. В подальшому ці гроші переводилися в Україну для обміну на біткоіни. Саме за ці дії, тобто легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом, і був засуджений гр-н України. Лектор наголосив, що під час розгляду справ в судовому порядку важливе значення має вид сукупності злочинів: ідеальна або реальна сукупність. У контексті цієї статті буде застосована реальна сукупність, і відповідно, вирок буде винесено саме за сукупністю злочинів.
Наступний аспект, на який звернув увагу пан Циктіч, — підсудність, яка залежить від злочину. Якщо злочин є тяжким, то й відповідальність за нього передбачена більш сувора.
Як зазначив суддя, не слід плутати з цією категорією злочини, передбачені статтею 198 «Придбання, отримання, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним шляхом» та статтею 306 «Використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, отруйних або сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик