Прокурор не може в суді змінювати обвинувачення, щоб інкримінувати інший за характером суспільної небезпеки злочин, — адвокат Олександр Готін

Право прокурора змінити обвинувачення на стадії судового розгляду справи не є абсолютним, переконаний адвокат Олександр Готін, який виступив у Школі кримінальної практики Legal High School з лекцією «Право прокурора змінювати позицію у судовому провадженні. Приклади з практики».

Адвокат переконаний, що причина необхідності зміни кваліфікації на стадії судового розгляду нерідко криється в неналежній первісній правовій оцінці діянь винних осіб, зокрема в помилках застосування кримінальної відповідальності замість інших видів юридичної відповідальності, що підлягають застосуванню (адміністративної, господарсько-правової, дисциплінарної тощо). «Нерідко слідчий або прокурор вивчають обставини справи тільки в розрізі кримінального права, випускаючи з виду, що конфліктна ситуація, яка виникла, підлягає врегулюванню за допомогою інших, ніж кримінально-правові, інструментів. Як наслідок, помилкова правова кваліфікація, яку в ході судового розгляду справи намагаються оперативно виправити», — пояснив лектор.

При цьому захисник вважає, що зміна обвинувачення допустима винятково в рамках одного правопорушення, наприклад, у частині зміни деяких кваліфікуючих ознак складу злочину. Якщо зміна обвинувачення відбувається в рамках заміни статей кримінального закону, є шанс визнати зібрані у справі стороною обвинувачення докази неприпустимими.

Ця можливість випливає з приписів КПК України, що зобов’язують проводити процесуальні (слідчі) дії виключно після реєстрації кримінального провадження щодо конкретного кримінального правопорушення в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Тому якщо прокурор у ході вже судового розгляду доходить думки, що були неправильно кваліфіковані діяння і що особа вчинила інший злочин, він повинен відмовитися від первинного обвинувачення, зареєструвати в ЄРДР нове провадження і проводити досудове розслідування в загальному порядку. Зберегти при цьому раніше зібрані докази і перевести справу в конструктивне русло нинішній КПК України дозволяє, для чого передбачає спеціальні процесуальні процедури. Якщо обвинувачення змінене інакше, можна стверджувати про порушення права на захист, оскільки захист будувався від обвинувачення в конкретному злочині, а не від інших можливих.

Олександр Готін звернув увагу слухачів, що перекваліфікація інкримінованих злочинів за принципом «зі статті — на статтю» залишилася в пам’яті органів досудового слідства як один зі стереотипів попереднього кримінального процесуального закону. Разом із тим КПК 2012 року змінив саму філософію розслідування. Кодекс наскрізь пронизаний своєрідними «фільтрами», завдання яким — ефективно відсіювати контрпродуктивні докази обвинувачення на всіх стадіях кримінального процесу, накопичення критичної маси яких в результаті має призвести до закриття кримінального провадження на стадіях до початку судового розгляду справи по суті.

Крім того, як підкреслив адвокат Готін, КПК України ставить вимогу реєструвати в ЄРДР провадження у кожному кримінальному правопорушенні, зокрема за наявності повторності тотожних злочинів відображати в фабулі правопорушення дані про всі вчинені злочини осіб, закривати по ходу розслідування одні провадження і відкривати нові, якщо це виправдано зібраними доказами.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик