Радник Aequo Law Firm Олена Перцова розповіла про нюанси апеляційного та касаційного оскарження в господарському процесі

Лекція радника Aequo Law Firm Олени Перцової, яку вона прочитала слухачам LHS у рамках модуля «Особливості господарського процесу», була присвячена нюансам апеляційного та касаційного оскарження за новим ГПК України.

Зокрема, лектор звернула увагу на те, що судове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку особами, які не брали участі у справі, але щодо яких суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки. Вона навела як приклад постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі №910/22354/15, в якій суд підкреслив, що судове рішення, яке оскаржується не притягненою особою, має безпосередньо стосуватися прав, інтересів та обов’язків такої особи. При цьому в мотивувальній або резолютивній частині рішення повинні міститися висновки про права чи обов’язки такої особи. Цю позицію Олена Перцова вважає справедливою, однак на практиці і вона має ряд винятків.

За словами лектора, апеляційна скарга може бути подана і після завершення апеляційного розгляду справи. Апеляційний суд розгляне таку скаргу за двох умов: 1) апелянт не був присутній при розгляді справи в суді апеляційної інстанції і 2) апелянт заявив нові докази, які не розглядалися судом при первинному розгляді справи в апеляції. Якщо обидві умови дотримані, суд може скасувати свою ж постанову і прийняти нову (за наявності на те підстав).

Також Олена Перцова зупинилася на питанні вручення судового рішення, від якого, в свою чергу, може залежати питання відновлення строків на оскарження рішення. Лектор підкреслила, що умисне неотримання поштової кореспонденції від суду вже не є підставою стверджувати, що судове рішення не було вручене учаснику судового процесу.

Питання про поновлення строків на оскарження викликало дискусію серед учасників лекції. Лектор порекомендувала дотримуватися принципів сумлінності і оскаржувати судові рішення в строк, встановлений ГПК України. Свою позицію вона обґрунтувала судовою практикою.

Наприклад, в одній із справ суд касаційної інстанції відмовив у відновленні строків на оскарження, оскільки процесуальна бездіяльність не повинна ставити під сумнів здійснення судочинства судом апеляційної інстанції відповідно до вимог процесуального закону. А в постанові від 16 липня 2018 року у справі №918/252/17 Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду вказав, що пропуск строку на оскарження рішення через халатність сторони не є підставою для відновлення такого строку.

Серед іншого учасники лекції отримали рекомендацію активно користуватися своїм правом на подачу заперечень проти відкриття апеляційного або касаційного провадження. За словами лектора, такі заперечення можуть вплинути на позицію суду під час вирішення питання про поновлення пропущеного строку на оскарження.

Свою лекцію Олена Перцова завершила питанням підтвердження повноважень адвоката в суді. При цьому вона закликала учасників лекції педантично ставитися до оформлення документації і завжди укладати договір про надання правової допомоги, навіть якщо адвокат не планує пред’являти його в суді.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик