Способи оскарження результатів податкових перевірок — у центрі уваги слухачів LHS

Про оскарження актів перевірки та податкових повідомлень-рішень і обрання правильного способу захисту порушеного права розповів слухачам Legal High School Михайло Гончарук, керуючий партнер ЮФ «Гончарук та Партнери». Він підкреслив, що тема оскарження податкових повідомлень-рішень є актуальною, а стратегія діяльності адвоката у таких справах залежить, у тому числі, і від позиції клієнта — наскільки жорстко він готовий протистояти тиску фіскального органа.

Лектор нагадав слухачам про види податкових перевірок і зауважив, що після отримання акта перевірки підприємство має п’ять днів для подання заперечень до цього документа. І пан Гончарук порадив не нехтувати цим правом.

Далі він говорив про способи оскарження податкового повідомлення-рішення.

За його словами, наразі є два способи оскарження. Якщо оскарження відбувається в адміністративному порядку, то згідно зі статями 55 і 56 Податкового кодексу України та наказом Міністерства фінансів України №916 представник підприємства подає скаргу до податкового органу вищого рівня. Строк подачі скарги — протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення. Лектор зазначив, що в такому випадку обов’язок доведення правомірності рішення покладається на контролюючий орган, але при цьому платник податків має надати всі документи, що обґрунтовують його позицію. При цьому платник податків зобов’язаний письмово повідомити контролюючий орган, який прийняв податкове повідомлення-рішення, про його оскарження.

Якщо оскарження відбувається у судовому порядку, то згідно зі статтею 56 Податкового кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України представник підприємства може подати позов до суду про визнання податкового повідомлення-рішення протиправним та/або його скасування. Строк подачі позову складає 1095 днів з дня отримання податкового повідомлення-рішення, а у разі, якщо позову передувала процедура адміністративного оскарження, строк подачі позову складає один місяць. Лектор підкреслив, що процедура оскарження в судовому порядку регулюється КАС України і обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на податкові органи. Проте платник податків у жодному випадку не повинен займати пасивну позицію в такому процесі.

Лектор наголосив, що у разі адміністративного оскарження рішення приймається протягом 20 календарних днів (хоча цей строк може бути продовжений до 60 днів). За результатами розгляду приймається одне з таких рішень (пункт 2 розділу IX наказу №916):

— скаргу задоволено повністю й оскаржуване рішення скасоване;

— скаргу задоволено частково й оскаржуване рішення частково скасоване;

— збільшено (зменшено) суму грошового зобов’язання;

— скаргу залишено без задоволення, а оскаржуване рішення — без змін.

Лектор наголосив, що скарга вважається повністю задоволеною, якщо вмотивоване рішення за скаргою не було надіслане платнику протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу. При цьому рішення про продовження строків розгляду скарги має бути надіслане платнику податків до закінчення 20-денного строку.

Лектор наголосив, що коли оскарження відбувається у судовому порядку, воно, як правило, відбувається за правилами спрощеного позовного провадження, відтак, Михайло Гончарук радить слухачам ретельно готувати документальне підтвердження своєї позиції до подання позову, оскільки долучення будь-яких матеріалів пізніше та врахування їх судом може виявитися проблематичним.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик