«Сприйняття судом вступної промови, на жаль, поки що видається марною тратою часу» — Тетяна Поповська, адвокат, юрист Asters

У рамках блоку «Стратегія і тактика: побудова лінії захисту в суді» Школи кримінальної практики Legal High School адвокат, юрист Asters Тетяна Поповська прочитала лекцію на тему «Вступна промова захисника: як розставити акценти, не розкриваючи сюрпризів для обвинувачення». Зокрема, розповідаючи про зміни кримінального процесуального законодавства, лектор звернула увагу на те, що до 2019 року фактично не забезпечувалося змагальності сторін у процесі з самого початку розгляду справи. Навіть КПК України в редакції 2012 року, забороняючи прокурору до початку судового розгляду надавати будь-які документи, окрім обвинувального акта та реєстру, не зміг забезпечити рівності та змагальності сторін. Тобто, фактично, у суду складається перше враження про справу лише зі слів сторони обвинувачення.

Тому, працюючи за Кодексом 2012 року, захисники намагалися донести до суду свою позицію щодо провадження після обвинувального акта, зокрема, шляхом надання заперечень чи клопотань. У цьому документі адвокат намагався висловити своє ставлення до обвинувального акта та своє бачення щодо справи, щоб на самому початку розгляду суд мав уявлення про справу та володів інформацією як зі сторони обвинувачення, так і зі сторони захисту. «Оскільки суд, маючи на руках лише обвинувальний акт і реєстр, фактично не знає справу, то дуже важливим є початок розгляду справи», — зауважила Тетяна Поповська.

Зміни в цьому напрямі відбулися після набуття чинності 17 жовтня 2019 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства», який фактично запровадив окремі нововведення в порядку здійснення кримінального провадження, і саме ним було введено до процесу вступну промову сторін.

Зокрема, право на вступну промову закріплено в статті 349 Кримінального процесуального кодексу України. Згідно з цією нормою, у вступній промові має бути зазначено, якими доказами сторона підтверджує наведені нею аргументи чи обставини, порядок дослідження таких доказів, а також може бути позиція сторони. «Впровадження права проголошувати вступні промови забезпечило збалансованість сторін у кримінальному провадженні та реалізацію принципу змагальності вже на початку судового розгляду», — підкреслила Тетяна Поповська.

Розповідаючи про цілі ефективної вступної промови, лектор зазначила, що захисник повинен заволодіти увагою суду. Показати, що являє собою злочин, який інкримінується підзахисному. При цьому вступна промова не має бути перевантаженою нормативами чи судовою практикою, а повинна ввести суддю у справу і показати, що трапилось з точки зору захисту, та закласти певні переваги. Ефективна вступна промова повинна драматизувати, олюднити і певною мірою організувати процес. «Вступна промова має досить важливе значення і має на меті заволодіти увагою суду, викласти свою позицію та надати короткий опис справи. Для привернення уваги початок вступної промови може бути нестандартний», — зауважила лектор.

Проте, за словами спікера, у сторони захисту може бути неспростовний аргумент, який може поламати стратегію сторони обвинувачення. Адвокати можуть його притримати і не говорити про нього у вступній промові з огляду на передчасність. У цьому випадку Тетяна Поповська порекомендувала не відмовлятися від вступної промови, а зосередити увагу на критиці обвинувального акта. Лектор порадила мінімізувати докази, які не працюють на версію сторони захисту, проте їх варто розкрити в середині, після створення загального позитивного враження, що призведе до зменшення впливу таких доказів.

Також Тетяна Поповська зробила презентацію порад для вступної промови та звернула увагу, що необхідно обов’язково враховувати при її підготовці, а також навела приклади вступної промови з практичних кейсів. «Отже, вступна промова вимагає потужного початку, цікавої розповіді та блискучого і впливового закінчення», — підсумувала лектор.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик