Судді господарських судів звикли до документарного процесу і не хочуть допитувати свідків — вважає адвокат Андрій Чехонадський, лектор LHS

«Свідок у господарському та адміністративному процесах. Судова практика застосування новації» — з такою темою у рамках Школи судової практики Legal High School виступив керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвокат Андрій Чехонадський. Продовжує свою роботу модуль «Показання свідка як джерело доказів» блоку «Стратегія і тактика судового процесу».

Лектор нагадав, що до грудня 2017 року господарський процес не знав такого інституту, як показання свідка. Проте міжнародне право давно оперує таким поняттям, тож українські законодавці вирішили імплементувати цей інститут і у наше законодавство. Законодавець, за словами пана Чехонадського, врахував документарну суть господарського процесу, обмеживши сторони у використанні такого джерела доказів, як показання свідків.

До заяви про виклик свідка у господарському процесі висувається ряд вимог. Лектор акцентував увагу на тому, що викликати свідка для допиту вправі суд за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи у разі, якщо обставини, викладені свідком у заяві, суперечать іншим доказам або викликають у суду сумнів щодо змісту, достовірності або повноти. Тобто будь-яка особа не може бути допитана як свідок, а тільки при наявності певних обставин. «Судді господарських судів не хочуть допитувати свідків, вони звикли до документарного процесу, для них цей інститут — екзотика», — підкреслив лектор.

Кодекс адміністративного судочинства (КАС) України процедуру виклику свідка дещо спростив. Як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що підлягають з’ясуванню у справі. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен вказати його ім’я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може свідчити. Незважаючи на те, що КАС України не передбачає такої вимоги, Андрій Чехонадський рекомендує використовувати нотаріально засвідчену заяву. На відміну від господарського процесу, в адміністративному процесі за подання заяви про забезпечення доказів шляхом допиту свідка необхідно сплачувати судовий збір.

На завершення лекції адвокат розповів про практику Верховного Суду з питання застосування такої новації, як показання свідка.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик