Свавіллю слідчих може покласти край зміна законодавства, яка б передбачала їхню персональну відповідальність за незаконні дії, — Анастасія Гурська

Про вилучення майна, арешт майна та його повернення у рамках лекції в Legal High School розповіла Анастасія Гурська, адвокат, керуюча Адвокатського бюро «АНАСТАСІЇ ГУРСЬКОЇ». Вона зазначила, що вилучення майна у бізнесу найчастіше відбувається за фактами правопорушень, які стосуються ухилення від сплати податків, шахрайства, контрабанди та інших правопорушень, які стосуються здійснення господарської діяльності. Досить часто таке вилучення робиться без дозволу слідчого судді. Лектор нагадала, що найчастіше вилучення майна відбувається під час обшуку або на підставі тимчасового доступу до речей і документів, проте останній має чіткий перелік речей, до яких слідчий має намір отримати доступ.

При цьому лектор наголосила, що тимчасовому вилученню в ході обшуку підлягають ті речі, документи і грошові кошти, які можуть служити доказами в рамках певного кримінального провадження. Приміром, у справі про контрабанду транспортний засіб, в якому перевозилися предмети контрабанди, визнається знаряддям правопорушення і доволі часто вилучається. Крім того, тимчасовому вилученню підлягає майно (грошові кошти), яке призначалося для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та матеріального забезпечення правопорушення або винагороди за його вчинення. Ну і, нарешті, тимчасовому вилученню підлягають речі, документи і грошові кошти, які були предметом кримінального правопорушення, в тому числі пов’язаним з їх незаконним обігом, а також кошти, отримані в результаті кримінального правопорушення.

Майно (кошти) чи документи вилучаються на законних підставах, якщо в ухвалі слідчого судді про обшук зазначено, яке саме майно чи кошти можуть бути вилучені. Наприклад, таким чином вилучаються документи, що стосуються господарських операцій за певний період чи пов’язаних з певним колом контрагентів. Проте лектор зазначила, що, як правило, правоохоронці виходять за рамки ухвали слідчого судді і вилучають документи, що не підпадають ні під часовий період, ні входять у коло контрагентів. При цьому вона наголосила, що навіть у разі, якщо в ухвалі слідчого судді не зазначено точний період часу чи коло контрагентів, їх можна визначити з фабули справи та інкримінованих звинувачень.

Якщо слідчого не вдається переконати у неправомірності його дій, Анастасія Гурська порадила слухачам Legal High School писати зауваження до протоколу обшуку і обов’язково долучати їх до протоколу шляхом повідомлення про це на відеокамеру та їх зачитування, а також попереджати слідчого про неправомірність його дій та вилучення предметів, на які не дав дозвіл слідчий суддя, у присутності понятих. Також потрібно обов’язково отримати від слідчого розписку про те, що він отримав зауваження до протоколу на певній кількості аркушів, та зробити їх копію.

Лектор вважає, що свавіллю слідчих, які незаконним вилученням документів і оргтехніки можуть заблокувати роботу підприємства, може покласти край внесення змін до законодавства, які б передбачали персональну відповідальність слідчих за їхні незаконні дії.

Говорячи про подальшу процедуру, вона зазначила, що після вилучення речей та документів у ході обшуку слідчий прокурор не пізніше наступного дня має звернутися з відповідним клопотанням про арешт вилученого майна або воно повертається власнику. При цьому подача клопотання часто затягується і вилучене майно незаконно перебуває у слідчого, а представники бізнесу не можуть його використовувати. Отже, лектор порадила слухачам Legal High School самостійно відстежувати у суді, який видав ухвалу на обшук, надходження клопотання про накладення арешту на вилучене майно. Як тільки клопотання про арешт надходить до суду, особа, в якої вилучили майно, набуває певного процесуального статусу і прав, які також можна використати (у тому числі ознайомлення з матеріалами клопотання та участь у судовому засіданні).

Для повернення майна лектор радить оскаржувати ухвалу про накладення арешту в апеляційній інстанції. При цьому вона зазначила, що скасування ухвали про арешт майна не означає його автоматичного повернення, тож потрібно ще вживати певних заходів для його повернення власнику.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик